Topení v domácnostech nefunguje a Češi se v bytech začínají třást zimou

topení nefunguje a je nám zima,
Foto: Depositphotos.com
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Topení nefunguje

Zapnutí topení není tak jednoduché. I když to vypadá, že jen na topení otočíte kohoutkem a bude vám teplo, realita je trochu jiná. Noční a ranní teploty pravidelně klesají pod deset stupňů a někdy ještě více. To však pro teplárny není rozhodující. Pravidlo stanovuje, že topení začne fungovat až tehdy, když denní teploty po dobu dvou po sobě jdoucích dnů klesnou pod 13 °C. To ještě musí být podmínkou, že předpověď neukazuje, že by se v dalších dnech oteplilo. Proto topení v našich domácnostech stále nefunguje a Češi se bojí, že nastydnou.

Lidem je zima

Taková situace brání teplárnám aktivovat topení pro své odběratele. Denní teploty totiž zůstávají výrazně nad touto hranicí a když už začnou klesat, přichází zase nějaká změna podle předpovědi. Stejně jako nyní, když se trochu ochladilo, ale stále to není třináct stupňů přes den. O víkendu se na některých místech navíc teploměr vyšplhá až na dvacítku. Výhodu v tomto ohledu mají lidé, kteří mají topení na plyn. Ti si ho mohou zapínat kdykoliv chtějí. Samotné teplárny uznávají, že jsou z této situace trochu nešťastné. Většinou jsou připraveny zahájit topnou sezónu již v září, ale letos to vypadá, že se podmínky nevyplní ani v následujících dnech v říjnu.

Topení potřebujeme

Někteří lidé už to začínají spojovat s možným nedostatkem plynu, zejména na základě zkušeností z předchozího roku. Nicméně to nesouvisí s tím, že dosud nebylo spuštěno centrální vytápění ve sídlištích. Zásobníky plynu jsou plné a dodávky jsou zajištěny v značné míře. Proč si topení nemůžeme zapnout kdykoliv, kdy je nám zima? Staří lidé potřebují teplo a na topení jsou závislí. Lidé se bojí o své peníze.

Pokud vás tedy doma trápí chlad, budete si muset pro příští dny poradit sami. Můžete zvážit například koupi přímotopu, ale také může pomoci otvírání oken v době, kdy je venku nejtepleji během dne, a hlavně roztažení závěsů nebo žaluzií, abyste dovnitř dostali co nejvíce tepla. Topení nám jen tak zřejmě nezapnou. Jak to bude dále nikdo neví, ale topení podle tepláren jen tak nezapnou, protože teploty stále atakují letní hodnoty.