Jak vybrat bezpečnou podložku na dětské hraní a na co si dát při výběru pozor?

Dítě a dětskou podložku milujeme.
Foto: Pixabay
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Dětskou podložku má ve svém domově snad každý z nás. Napadlo vás ale, že byste při jejich nákupu měli být opravdu obezřetní. Není to totiž jen o ceně, ale také o kvalitě a bezpečí pro vaše miminko. S našimi tipy vás už nic nepřekvapí.

Dětskou podložku na hraní vybírejte pečlivě

Co už všichni víme, nebo možná ne, hlavní surovinou pro výrobu plastů je ropa. Existuje několik druhů plastů, více i méně škodlivých jak pro naše zdraví, tak pro přírodu. Mezi nejtoxičtější plasty patří PVC, především kvůli svým nebezpečným složkám, ftalátům, a polykarbonáty, které obsahují bisfenol A, klasifikovaný jako velmi nebezpečná látka. Paradoxem je, že škodlivost bisfenolu A je dobře známa, a přesto je obsažen v obrovském množství výrobků každodenní potřeby, včetně hraček, podložek na hraní pro děti a kojeneckých lahví. Na dětskou podložku tak zaměřte svou pozornost.

Jak vybrat bezpečnou podložku na hraní pro děti

Již jsme si řekli, že je dobré vyhnout se obsahu PVC, jakých dalších látek by se měla dětská podložka na hraní vyvarovat? Zde je jejich seznam, a tyto látky by neměly vaší dětskou podložku doplňovat.

  • FORMAMID
  • ZPOMALOVAČE HOŘENÍ
  • BPA/BPS (bisfenol A a bisfenol S)
  • ADHESIVY
  • FTALÁTY
  • olovo a další těžké kovy

Na všechny tyto látky byste si měli dávat pozor při výběru výrobků pro dítě, zejména pokud jde o láhve a vše, co se používá k podávání jídla. Dále existují alternativní materiály, které jsou sporné, například pěna EVA a materiál TPU/XPE. Je to proto, že tyto materiály jsou vyrobeny z polyethylenu nebo polyuretanu, které nespadají do kategorie netoxických, ale při dodržení výrobních postupů jsou minimálně škodlivé pro zdraví a bezpečnost, proto mohou být použity i pro vaši dětskou podložku.

Kromě toho existuje několik typů těchto pěn, které mohou obsahovat více či méně škodlivých látek. Nejsou tedy zcela netoxické, ale měly by být bezpečné a dětská podložka na hraní z takového materiálu je lepší alternativou než podložky na hraní z PVC.

Hrací podložka Toddlekind

První podložka, která mi přišla domů, byla typu puzzle, některými milovaná, jinými zatracovaná. Však víte, jak to je, všechno má své pro a proti. Ale o tom až později. Toddlekind je německá značka, která vznikla v roce 2018 s cílem přinést na trh skládací hrací podložky s jednoduchým, estetickým designem. Proto ani tyto podložky nevypadají jako klasické puzzle podložky s křiklavými barvami a dětskými motivy, ale tváří se spíše jako designové koberce. Oproti mnoha jiným skládacím podložkám mají velmi nenápadné spoje, kterých si na první pohled ani nevšimnete. Dejte pozor, na jakém e-shopu budete nakupovat.