Česko zasáhla chřipková epidemie. Nemocných přibývá a nemocnice nestíhají

Česko zasáhla chřipková epidemie
Zveřejněno dne:

Od minulého týdne zaznamenala Česká republika více než 50procentní nárůst počtu pacientů s chřipkou. Celkově došlo k 11 % zvýšení respiračních onemocnění. Podle prvotních informací nemocnice nestíhají nápor nových pacientů.

Hygienická služba ČR dnes na sociální síti X informovala, že v celé zemi byla dosažena epidemická úroveň chřipky a respiračních onemocnění, s tím, že epidemie podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začala již minulý týden.

Za poslední týden bylo hlášeno 1919 případů akutních infekcí dýchacích cest, včetně chřipky a covidu-19, na každých 100 tisíc obyvatel. Podle grafu zveřejněného hygieniky je největší výskyt nemocí mezi dětmi do pěti let, s incidencí přesahující 5000 na 100 tisíc obyvatel, a mezi dětmi ve věku šest až patnáct let, kde incidence dosahuje přibližně 3000.

Česko zasáhla chřipková epidemie

S nástupem jarních prázdnin, které začínají tento týden, se očekává, že šíření nemocí ve školkách a školách bude mírnější. Na druhou stranu, od začátku roku pokračuje pokles počtu lidí s pozitivním testem na covid-19, s osmi novými případy na 100 tisíc obyvatel v pátém týdnu, což celkově představuje méně než 600 osob.

To znamená pokles o přibližně čtvrtinu oproti minulému týdnu. Aktuálně je hospitalizováno 61 osob s pozitivním testem na covid-19, z nichž osm je na jednotkách intenzivní péče. Pokud se situace bude i nadále zhoršovat, nemocnice nezvládnou nápor pacientů.