Na Bulovce odmítají akutní pacienty, protože nemají lékaře. Tak to je konec českého zdravotnictví

Zdravotnictví v Česku se hroutí.
Foto: Openverse
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality, Trendy

Zdravotnictví se hroutí

Jak se v posledních dnech ukázalo, nemocnice Na Bulovce přestala přijímat pacienty v kritickém stavu, které sem vozí zdravotnická záchranná služba. Ta následně musí zraněné převážet do několika minut vzdálených nemocnic, což se ukázalo jako velký problém. Lidé jsou v ohrožení života a sanitky si s nimi jezdí po Praze. Důvodem je údajně nedostatek lékařů. Podle informací běžné pacienty nemocnice přijímá, protože s nimi nemají tolik práce, jako s akutními případy. 

V nemocnici totiž chybí lékaři sloužící na ARO a urgentním příjmu. „Kolem 15:30 jsme od vedení nemocnice dostali informaci, že s okamžitou platností nejsou schopní přijímat pacienty v kritickém stavu. Jsme nuceni je odklánět do jiných pražských nemocnic,“ dodala mluvčí zdravotnické záchranné služby. Vypadá to tedy, že české zdravotnictví začíná mít velké problémy.

Lékaři nechtějí dělat přesčasy

Jak se zdá, tato situace je ještě o to více zamotaná, protože nemocnice tvrdí, že akutní případy bez problémů přijímá. „Fakultní nemocnice Bulovka přijímá do péče pacienty od zdravotnické záchranné služby bez jakýchkoliv omezení,“ uvedl vedoucí oddělení PR a komunikace nemocnice Filip Řepa.

Důvod těchto komplikací se nakonec projevil jako jasně daný. Lékaři totiž odmítají pracovat na přesčasy, kterou jim nařídila nemocnice. Od tohoto týdne tak nedělají žádné služby navíc a odchází domů po dvanáctihodinové směně. Finanční situace českých lékařů je kritická. Situaci řeší i ministerstvo zdravotnictví a všichni jsou zvědaví, kdy a jak se to vyřeší. Je to totiž problém.