Vláda pěkně vypekla lidi. Zvýší se odvody, zdraží se topení i svoz odpadu, v ČR nastane velká bída

Vláda ČR
Foto: Vláda ČR
Zveřejněno dne:

Vláda nás zase vypekla

Je vidět, že této vládě na lidech zřejmě moc nezáleží. Jak je vidět, nově schválené daňové zákony se dotknou téměř všech. A to nejen těch, kteří zde žijí, ale především podnikajících osob. A bude to opravdu bída. Podle všeho po nás stát bude chtít tisíce korun navíc každý měsíc a na naše osobní životy nezbydou žádné peníze. Pro zaměstnance bude největší rána zrušení slevy na daních a nové odvody na nemocenské. Ten se bude pohybovat přibližně ve výši 0,6 % z hrubého příjmu. A o to hůř jsou na tom OSVČ. Těm se o dost zvedne vyměřovací základ. 

Daň z nemovitosti poroste

A lépe na tom nebudou ani ti, kteří zde vlastní dům či byt. I ty si za svůj majetek pořádně připlatí. Dopad to bude mít především na ty, kteří jsou v podnájmu. Lidé s nižšími příjmy si tak pořádně připlatí a jak to budou finančně dělat, nikdo neví. Budeme se tady zřejmě hodně zadlužovat a někteří začnou třeba i krást. Aby toho nebylo málo, klesne navíc i státní podpora stavebního spoření. Kdo ho tedy má, měl by ho urychleně zrušit. Vláda se tedy rozhodla zdražit všude, kde to jde.

Kdo kolik přilepší státnímu rozpočtu

  • Vládní balíček zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent. Státu to má od roku 2025 přinést asi 22 miliard korun.
  • Zaměstnanci už příští rok vylepší příjmy státního rozpočtu o zhruba 11,9 miliardy. Vláda totiž pro ně zavede povinné nemocenské pojištění se sazbou 0,6 procenta z jejich hrubého příjmu.
  • Živnostníci příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun kvůli zvýšení odvodů na sociální pojištění.
  • Balíček také slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek.
  • Dále ruší některé daňové výjimky a vedle daně z nemovitosti porostou i některé spotřební daně. Státní podpora stavebního spoření klesne na polovinu.

Novinku také přinese daň z přidané hodnoty

I DPH se u některých výrobků zvýší až o 1,8násobek. To se dotkne všech lidí, protože se zdraží i svoz odpadu, vodné a stočné vystoupá z deseti procent na dvanáct a dojde navíc i ke zvýšení DPH u úklidových služeb. Tam proběhne zvýšení z patnácti procent na jednadvacet. Jak to tady bude dále, nikdo neví, ale už teď je jasné, že bydlení v Česku bude pouze pro bohaté.