Vesmír připravil divnou podívanou
Řeč je o vzácných explozích označovaných jako LFBOT, neboli Luminous Fast Blue Optical Transients. První událost LFBOT byla zaznamenána v roce 2018, od té doby bylo objeveno několik dalších. S každým novým objevem však tyto exploze doprovázené modrým světlem zamotávají hlavu stále více vědcům.
Události LFBOT se svým způsobem podobají výbuchům supernov. Jsou však nejméně desetkrát jasnější než průměrná supernova a trvají mnohem kratší dobu. Běžné supernovy mají tendenci vzplanout, dosáhnout svého maxima a postupně slábnout po dobu několika týdnů až měsíců. LFBOT se však chovají spíše jako blesk na fotoaparátu, dosahují obrovských teplot, což jim dodává namodralý odstín. Vědci se proto domnívají, že tyto události mohou být způsobeny zvláštním typem kolapsu hvězdného jádra.

Umírající hvězda
Astronomové se domnívají, že v takovém případě se umírající hvězda v záblesku zhroutí do neutronové hvězdy nebo černé díry. To znamená, že jejich prapůvodci jsou masivní hvězdy, které jsou nejméně 8krát hmotnější než naše Slunce. Jiné scénáře zase naznačují, že tyto záblesky by mohly být způsobeny tím, že černá díra pohltí ultrahustý objekt.
Neobvyklé místo
Zajímavé však je, že všechny dosud objevené záblesky LFBOT se odehrály v ramenech spirálních galaxií, kde vznikají nové hvězdy – tedy v místě, kde se obvykle pozorují supernovy. Nová pozorování události ve Finchi jsou však zcela odlišná. Událost se odehrála daleko od galaxie, v mezigalaktickém prostoru, a teplota v místě exploze dosáhla neuvěřitelných 20 000 °C. Přesněji řečeno, událost se odehrála ve vesmíru, ve vzdálenosti 2,86 miliardy let v mezigalaktickém prostoru, přičemž nejbližší spirální galaxie je vzdálena plných 50 000 světelných let. Nejbližší trpasličí galaxie je vzdálena 15 000 světelných let.
Podle vědců z výše uvedeného vyplývá, že LFBOT s největší pravděpodobností nakonec nejsou supernovy, ale spíše události spojené s černými dírami. Co se tedy ve vesmíru děje a máme se bát?