Ukrajina očekává v zimě rekordní počet náletů ruských dronů

Zveřejněno dne:
KategorieAktuality, Trendy

Ukrajina se připravuje na útoky

Ukrajina se připravuje na druhou zimu intenzivních útoků ruských dronů. Ukrajinské letectvo dokonce očekává rekordní počet takových zimních útoků na svém území, uvedl v neděli mluvčí Jurij Ihnat. Kyjev také očekává druhou zimu masového bombardování svých energetických zařízení. Podle Ihnata údaje za září ukázaly, že Rusko při útocích použilo sebevražedné drony Šahíd íránské výroby, které rozdrtily loňský počet.

Zima bude náročná

,,Letošní podzim a zima jsou již nyní rekordní, pokud jde o počet šahídských bezpilotních letounů. Jen v září jich bylo použito přes 500,” uvedl mluvčí ukrajinského letectva Ihnat v rozhovoru pro státní televizi. Toto číslo srovnal s počtem ruských náletů na Ukrajině v loňské zimě, kdy bylo podle něj za šest měsíců použito asi 1 000 bezpilotních letounů kamikadze Šahíd.

Musí čekat

Ruské útoky na energetická zařízení v uplynulé zimě poškodily značnou část ukrajinské elektrické sítě, což donutilo většinu měst a obcí přerušit dodávky elektřiny a teplé vody pro civilní obyvatelstvo. To přineslo obyvatelstvu velké utrpení. Přestože Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu, představitelé země varovali před rizikem opakování situace s elektřinou v letošní zimě. Elektrická síť totiž není zdaleka opravena po loňských zimních útocích Ruska.