- O příspěvek na bydlení může požádat ten, jehož náklady na bydlení (včetně energií) přesahují 30 %. (v roce 2022 to bylo 35 %)
- Příspěvek na bydlení mohou získat i lidé, kteří žijí ve vlastním domě či bytě
- Žádost na příspěvek o bydlení lze podat i online během několika minut. Stačí mít připraveny všechny potřebné podklady
- Žádost se podává k místu bydliště. Není tedy důležité, kde máte trvalé bydliště
Kdo má na příspěvek na bydlení nárok?
O příspěvek na bydlení může požádat každý, kdo má náklady na bydlení včetně energií vyšší než 30 % z celkového čistého měsíčního příjmu. Do nákladů na bydlení se počítá nájem, energie, vodné a stočné a další. Žádost může poslat jednotlivec i celá domácnost. Příjmy všech členů se sečtou a vytvoří se průměr, který se poté přikládá k žádosti jako jeden příjem za celou domácnost. O příspěvek můžete požádat až 3 měsíce zpětně, nově již navíc není nutné podávat žádost každý rok znovu.
Úřad bude zajímat, kde je vaše bydliště, a to bez ohledu na Vaše trvalé bydliště. Můžete si tedy o příspěvek požádat v případě, že bydlíte v nemovitosti vlastní, družstevní či nájemní. Na příspěvek máte nárok i v případě, že splácíte hypotéku – mějte však na paměti, že hypoteční splátky se nezapočítávají do nákladů na bydlení.
Jak a kde podat žádost o příspěvek na bydlení?
O příspěvek na bydlení můžete žádat buď na Úřadu práce (podle místa Vašeho bydliště) nebo jednoduše online. V případě, že budete žádat o příspěvek online (což za sebe doporučuji, jelikož ušetříte spoustu času i stresu), se budete muset prokázat pomocí Identity občana, bankovní identity nebo datové schránky. Všechno je ale jednoduché a samotnou žádost byste měli zvládnout odeslat do několika minut.
Co si musím k žádosti o příspěvek na bydlení připravit
Ještě předtím, než podáte žádost o příspěvek na bydlení, si budete muset připravit všechny potřebné doklady a dokumenty, které k žádosti přiložíte.
K žádosti budete potřebovat:
- potvrzení o výši příjmů
- potvrzení nákladů na energie
- potvrzení nákladů na služby (vodné, stočné, odvoz odpadu atd.)
- nájemní smlouva
- vyúčtování služeb a energií
- u dětí starších 15 let potvrzení o studiu
- podepsané prohlášení osob starších 18 let (pokud s Vámi bydlí ve stejné domácnosti)
Základní info o financích:
- S těmito dokumenty už se můžete pustit do vyplňování online žádosti, nebo se vydáte na Úřad práce. Průměrná výše příspěvku na bydlení je zhruba 5 600 Kč měsíčně (zdroj).
- Pokud Vás zajímá přibližná výše příspěvku na bydlení, můžete využít online kalkulačku. Stačí vyplnit základní údaje jako je počet členů v domácnosti, čistý příjem a veškeré náklady.
- Pokud jste OSVČ nebo s OSVČ sdílíte domácnost, pak bohužel ještě není možné podat žádost o příspěvek online. Je tedy nutné jít na Úřad práce a podat žádost osobně.
Užitečné odkazy:
Kalkulačka příspěvku na bydlení – penize.cz
Příspěvek na bydlení: příklady z praxe – mpsv.cz
Příspěvek na bydlení: novinky od ledna 2023 – uradprace.cz