Praha: Co vidět a ochutnat? 10 nejlepších tipů na památky, zajímavá místa a restaurace

Praha je hlavní město ČR.
Zveřejněno dne:

Praha – co vidět a vyzkoušet

Prahu, jedno z nejkrásnějších evropských hlavních měst, navštíví ročně přibližně 6 milionů turistů. Toto okouzlující město s téměř 1,4 milionu obyvatel je zároveň největším městem České republiky. Krása Prahy a její pověst politického, kulturního a hospodářského centra střední Evropy přitahuje mnoho studentů, přistěhovalců a turistů z celého světa. Praha je prostě top destinace.

Pražský hrad

Pražský hrad je podle Guinnessovy knihy rekordů největším starobylým hradem na světě s rozlohou 7,28 hektaru. Tato významná památka, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, byla postavena kolem roku 880. Památka, která se nachází v pražské čtvrti Hradčany, sloužila od svého počátku jako sídlo hlavy státu i pražského biskupa. Dnes je sídlem prezidenta České republiky a jsou zde uloženy korunovační klenoty, křesťanské památky, umělecké předměty a historické dokumenty. Praha je krásné město, které musíte vidět ze všech stran.

Katedrála sv. Víta

Převážně gotická katedrála v areálu Pražského hradu je nejvýznamnější a největší sakrální stavbou v hlavním městě České republiky. Původně na jejím místě stála předrománská rotunda z 10. století, kterou v 11. století nahradila trojlodní bazilika. Praha je opravdu kulturně bohaté město.

Karlův most

Jeden z nejznámějších a nejkrásnějších mostů na světě, Karlův most, byl postaven v roce 1402 na místě Juditina mostu, který byl zničen povodní v roce 1342. Je to nejstarší dochovaný most přes Vltavu. Praha má vskutku mnoho krásných míst, které je třeba vidět.

10 dalších míst a památek, které stojí za to vidět v Praze

Parky ideální pro piknik nebo romantickou procházku, luxusní nákupní ulice, neobvyklé letní kino nebo muzeum piva. Nenechte si ujít tato zajímavá místa v Praze:

 1. Prašná brána – památka z 15. století, která je vstupem do Starého Města a kudy vjížděly korunovační průvody králů. Brána je přístupná veřejnosti a má 44 metrů vysokou vyhlídku.
 2. Grébovka – Havlíčkovy sady, známé také jako Grébovka, jsou inspirovány italskou renesancí. Umělá jeskyně, fontána, sochy a okouzlující vyhlídka jsou nejzajímavějšími body parku.
 3. Plavba lodí po Vltavě – vyhlídková plavba s možností prohlídky památek nebo s doprovodným hudebním programem a občerstvením.
 4. Stromovka – rozlehlý park s vodními plochami, kam místní rádi chodí na piknik nebo si zaběhat a zacvičit. Jedná se o největší park v Praze.
 5. Náměstí Míru – “Mírák” – dopravní uzel a místo konání různých akcí, jehož vnitřní část tvoří park s lavičkami. Dominuje mu kostel svaté Ludmily, v jeho blízkosti se nachází Vinohradské divadlo a velké množství restaurací, bister, kaváren a barů.
 6. Riegrovy sady – městský park s úžasným výhledem a velkou Pivní zahradou.
 7. Na Příkopě – významná nákupní ulice s butiky světových značek.
 8. Kasárna Karlín – multifunkční areál s letním kinem, galerií, pískovištěm, barem a kavárnou.
 9. Pařížská ulice – nákupní ulice plná luxusních obchodů a butiků.
 10. Střelecký ostrov – ostrov pod mostem Légy, který je romantickou a klidnou oázou v centru města. Obvykle se zde konají různé akce.

10 nejlepších jídel a nápojů, které byste měli v Praze ochutnat

Česká kuchyně je velmi blízká kuchyni slovenské. Charakteristické jsou husté polévky a omáčky, sladká hlavní jídla, knedlíky a české pivo. Praha je však multikulturní město, takže zde stojí za ochutnání také thajská, japonská, italská, francouzská, americká nebo turecká kuchyně. Vyzkoušejte v Praze tyto místní pochoutky:

 1. Svíčková na smetaně – typický svíčkový steak na smetaně z hovězí (falešné) svíčkové vařené s kořenovou zeleninou a smetanou. Podává se s knedlíkem a někdy se šlehačkou a brusinkami nebo marmeládou.
 2. Smažák – smažený sýr.
 3. Vepřo-knedlo-zelo – vepřové maso s kysaným zelím a knedlíkem. Může se podávat s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a bílým nebo červeným zelím.
 4. Kulajda – typická česká polévka z brambor a hub. Přidává se také smetana, vejce, kopr a koření.
 5. Plněné ovocné knedlíky – knedlíky z kynutého těsta plněné ovocem.
 6. Kynuté buchty – pečené buchty plněné mákem, marmeládou nebo tvarohem.
 7. Škubánky s mákem – české bramborové noky – tradičně se podávají s mákem, máslem a cukrem.
 8. Trdelník – ačkoli není původem z České republiky, kváskový trdelník je v Praze velmi oblíbený, zejména mezi turisty. Sladké pečivo ve tvaru dutého válce si můžete vychutnat samotné, se šlehačkou, ovocem, zmrzlinou nebo čokoládou.
 9. Pivo – kromě české klasiky Staropramenu, Budějovického Budvaru a Plzeňského Prazdroje můžete v Praze ochutnat i nepřeberné množství menších lokálních pivovarů nebo se zúčastnit exkurzí a ochutnávek přímo v pivovarech.
 10. Bramboráky – bramboráky z nastrouhaných brambor, vajec, česneku, mouky, majoránky, soli a pepře.