Podvodné SMS jsou nebezpečné: Pokud takovou zprávu otevřete, máte velký problém. Tohle nikdy nedělejte!

Podvodné sms
Foto: Pixabay
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality, Trendy

Podvodné sms jsou nebezpečné

Hackeři i online podvodníci neustále hledají nové způsoby, jak se obohatit na úkor nic netušících lidí. S postupem času jsou však stále dotěrnější a dokonce se nebojí komunikovat přímo s potenciální obětí. Často volají pod záštitou různých institucí nebo posílají SMS a e-maily. Modus operandi podvodníků je většinou stejný, ale příběh se mění. Podvodné sms jsou navíc stále častější a vypadají velmi důvěryhodně.

Kde vezmou moje číslo?

Podvodníci se mohou ke kontaktům dostat různými způsoby. Například s mobilními čísly obchodují i operátoři, kteří však nemají skutečnou kontrolu nad tím, jak je předají třetí straně. Stále častěji se však s mobilními čísly obchoduje na hackerských fórech. Zrovna nedávno jsme například upozornili, že na známém hackerském fóru breached.vc někdo prodává téměř 500 milionů mobilních čísel uživatelů aplikace WhatsApp. Věděli jste například, že Facebook může mít vaše číslo ve své databázi, i když jste ho sociální síti nikdy neposkytli?

Jak mohou vypadat podvodné SMS zprávy?

Mohou vás například požádat o zaplacení poplatku za doručení, protože zásilka byla pozastavena a bude vrácena odesílateli. Nebo se v textové zprávě může objevit informace, že je třeba zastavit odchozí platby z vašeho účtu, takže vás podvodník požádá, abyste se přihlásili do internetového bankovnictví a zastavili platby. Textová zpráva vám poskytne odkaz, který na první pohled vypadá jako běžná webová adresa vaší banky, ale ve skutečnosti je falešný.

Co byste nikdy neměli dělat?

  1. Několik institucí v čele s bankami a doručovacími společnostmi opakovaně prohlásilo, že nikdy nepožadují platby prostřednictvím SMS nebo e-mailů či telefonicky. Zdvořile říkají, že platby přijímají pouze na pobočce nebo do rukou kurýra či například při vyzvednutí balíku z balíkomatu. Proto byste nikdy neměli poskytovat osobní údaje nebo jiné informace nikomu, kdo vás o ně požádá prostřednictvím SMS nebo e-mailu.
  2. Zvláště obezřetní byste měli být, pokud vás podvodník o tyto údaje žádá například jménem banky nebo jiné instituce, která je již má k dispozici. Je to stejné, jako kdybyste se ptali své matky na své jméno. Měli byste se také vyhnout instalaci aplikací do svého zařízení z neověřených zdrojů nebo webových stránek.
  3. Vyhněte se také webovým odkazům, které vám přišly prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Obecně sledujte adresu URL, na kterou vás odkaz odesílá. Na závěr dodejme, že pokud si nejste jisti, zda je zpráva, kterou jste obdrželi, podvodná, vyhledejte si kontaktní údaje na oficiálních stránkách společnosti a zavolejte jí.