Vláda chce dostat na trh práce více cizinců: Dlouholeté nářky firem skončí

Cizinců přibyde
Zveřejněno dne:

Cizinců je v Česku hodně

Dlouhodobé nářky českých firem nad nedostatkem vhodných zaměstnanců a volání po větším otevření českého pracovního trhu cizincům budou vyslyšeny. Česká vláda chce od ledna zvýšit kvóty pro příchod zaměstnanců ze zemí mimo Evropskou unii o 20 tisíc. Pro Českou republiku to znamená ze současné kvóty 50 tisíc na 70 tisíc.

Vláda o tomto kroku jednala se zaměstnavateli a odboráři na tripartitě na konci září a připravila k tomu návrh vládního nařízení. ,,Během léta byl pro jednání vlády připraven materiál, který navrhuje zvýšit kvóty pro příchod cizinců ze třetích zemí o 20 tisíc osob. Teoreticky by to mělo platit od 1. ledna 2024,” řekl Právu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Zvýší se počet cizinců

Podle něj je hlavním důvodem změny snaha přivést do Česka kvalifikované zaměstnance, kteří ekonomice přinesou vyšší přidanou hodnotu. Přínos pro státní pokladnu je v tuto chvíli těžké odhadnout. Dagmar Kužvartová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR se však domnívá, že zapojení zahraničních pracovníků je spíše doplňkem k řešení nedostatku lidí na trhu práce. ,,Je třeba například podpořit uzavírání částečných pracovních úvazků, vytvořit zázemí pro rodiny s dětmi, zajistit dostupnost zařízení předškolní péče,” uvedla Kužvartová, která se domnívá, že cizinci nám pomohou.

Nejnovější nařízení vlády není jedinou změnou podmínek pro zahraniční pracovníky. Ministerstvo vnitra připravuje nový zákon o pobytu cizinců, který by měl platit od roku 2026. Zákon má mimo jiné zrychlit a zjednodušit pobytové řízení prostřednictvím digitalizace nebo zajistit registraci všech cizinců.