Jak vybrat správnou matraci a na co si dát pozor?

matraci mějte rádi
Foto: Pixabay
Zveřejněno dne:

Matraci vybírá ve svém životě snad každý z nás. Neměla by se stát záležitostí na celý život, ale měnit matraci byste měli tehdy, kdy cítíte, že se na ní nespí tak, jako dříve. Víte ale, na co se před nákupem nové matrace musíte zaměřit?

Jak vybrat správnou matraci

Pojďme rovnou ke zdravé matraci. Co by měla, nebo spíše neměla, obsahovat? Jednoduše řečeno, zdravá matrace by neměla obsahovat látky, které škodí našemu zdraví a životnímu prostředí kolem nás. Jedná se o různé chemické látky, jako jsou zpomalovače hoření, těkavé organické sloučeniny a další látky, o kterých výrobci často mluví s velkou pompou.

Potřebuji vůbec zdravou matraci?

Na to si musí každý odpovědět sám, je to velmi subjektivní. Kdyby bylo na mně, nejraději bych celou domácnost zařídila tak, aby v ní byly jen výrobky ze stoprocentně bezpečných materiálů, ale na to bohužel nemáme prostředky. Proto mě napadlo, že by bylo fajn začít v ložnici. A to ideálně u postele a matrace, na kterých trávíme velkou část života a které jsou zejména určeny k relaxaci a regeneraci našeho těla.

Je také vhodné vzít v úvahu, jak je člověk citlivý na některé chemické látky, a podle toho se rozhodnout. Zatímco někomu mohou způsobovat problémy, jiný na ně téměř nereaguje. Pokud se ráno probouzíte se svěděním očí, škrábáním v krku, škrábáním v nose, pokud často kašlete, hůře se vám dýchá nebo máte podrážděnou pokožku, může být jedním z důvodů přítomnost škodlivých látek ve vaší matraci nebo posteli. V takovém případě stojí za zvážení, zda by pro vás nebyla rozumnější alternativou zdravá netoxická matrace.

Polyuretanová pěna

Pravděpodobně nejoblíbenější matrace současnosti jsou pěnové matrace. Známe mnoho druhů pěn, většina z nich je vyrobena z polyuretanu, o jehož škodlivosti se hovoří již několik let. Může ovlivňovat nervový a imunitní systém člověka a v horších případech zvyšuje riziko vzniku rakoviny, neurologických onemocnění a alergií nebo astmatu. V souvislosti s polyuretanem se hovoří dokonce o problémech s plodností nebo potratech, ale tato oblast je poměrně málo prozkoumaná, protože se na ni instituce při testování výrobků přímo nezaměřují.

Paměťová pěna a další materiály

Protože polyuretanová pěna už má své jméno a mnoho lidí o její škodlivosti ví, přicházejí chytří obchodníci s nejrůznějšími “inovativními” materiály, o kterých na základě názvu nic nevíte. Navíc se na stránce odvolávají na kvanta certifikátů, aby vzbudili dojem ekologičnosti a zdravotní nezávadnosti. A tak se můžete velmi snadno stát obětí greenwashingu.

Jak tvrdá by měla být zdravá matrace

Pokud přemýšlíte, jakou tvrdost matrace zvolit, nejde jen o to, na čem se vám subjektivně lépe leží. Tvrdost matrace, která se udává na stupnici od 1 do 5, se volí především podle toho, v jaké poloze nejraději spíte nebo nejčastěji spíte. Nejzdravější poloha je na zádech, kde je pravděpodobnější, že tvrdší matrace poskytne vašemu tělu nejlepší oporu, proto volte tvrdší matraci (T3 – T5).

Je pružinová matrace zdravá?

Dnešní pružinové matrace, zejména ty kvalitnější, jsou však na hony vzdálené těm, které si pamatujete z dětství. Pružiny jsou v matraci umístěny tak, aby se neuvolňovaly, a navíc velmi dobře reagují na pohyby těla. Pružinové matrace mají ještě jednu výhodu, jsou prodyšné a zajišťují lepší odvětrávání matrace. Jsou však vhodnější pro pevné matrace. Pokud tedy váháte, nebojte se takovou matraci v obchodě vyzkoušet. Prodejci bývají ochotní a rádi vám poradí, co je nejlepší.