Důchod nedostane každý. Stát konečně prolomil mlčení, jen ať se to netýká i vás

Zveřejněno dne:

Důchody nejsou pro každého

V posledních měsících se neustále řeší téma penzistů. Jak to tak vypadá, na důchod nemá nárok téměř nikdo. Jak jsme v posledních dnech zjistili, penze budou spíše za odměnu a také za to, když splníme jisté podmínky státu. Co to tedy obnáší? A máme se bát? Vypadá to, že ano.

Na penzi se od svého mládí těší každý z nás. Máme totiž pocit, že penzisté nemusí nic dělat a užívají si volna a delšího spánku. Ale toho se od nového nařízení nedočká jen tak někdo. Penze bude totiž za odměnu. Vypadá to, že jak vláda slibovala, tak nedodržela. Penze budou v následujících letech růst pomalu a předčasné penze už nebudou tak zajímavé a výhodné, jako byl doposud. Snad se to netýká i vás.

Dnešní třicátníci se důchodu nedočkají

Nově totiž bude klíčová průměrná délka dožití. Naše vláda se totiž rozhodla, že chce, aby doba pobírání důchodu byla v průměru 21,5 roku. A to maximálně. Lidé se o svém penzijním věku údajně dozví přibližně 15 let dopředu. Jenže když si zadáte do různých důchodových kalkulaček den, kdy můžete jít do důchodu, tak rázem zjistíte, že se ho ani nedočkáte.

Příkladem jsou dnešní třicátníci, kteří musí pracovat ještě dalších 35 let, aby si zasloužené penze mohli snad alespoň trochu užít. „V průměru tedy mladí očekávají, že jejich penze začne v 70 letech,“ řekl Vladimír Jeřábek z KB Penzijní společnosti. Češi navíc musí mít pro nárok na přiznání penze zaplaceno minimálně 35 let penze. Jenže tuto podmínku hodně lidí nesplňuje a zřejmě už ani nikdy nesplní. Důvodem může být například neplacení sociálního pojištění z důvodu práce na černo či dlouhodobá registrace na Úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Co si počneme?

A právě mnoho lidí se bojí toho, že se svého klidného stáří nedočkají. Obávají se totiž toho, že ti, kteří neplatí sociální pojištění, důchod prostě nedostanou. Není ani možnost si takovou částku doplatit. Tím pádem zaniká nárok i na malý důchod na základní obživu. Minimální seniorská dávka v Česku činí cca 5100 korun, což by neuživilo ani psa.