V Plzni se zvýší ceny tepla. Lidé si pořádně připlatí, obávají se, že na to nebudou mít peníze

Ceny topení půjdou nahoru
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Ceny tepla trápí obyvatele Plzně již delší dobu. Plzeňská teplárna potvrdila, že se ceny energií zvýší. Lidé se momentálně bojí, kolik to bude stát. Především senioři se obávají toho, jak letošní zimu přežijí.

Na valné hromadě společnosti Plzeňská teplárenská, a.s., která se konala 28. listopadu 2023, bylo rozhodnuto o zvýšení průměrné ceny tepla pro rok 2024. Ceny se zvýší o 28,3 % ve srovnání s průměrnou cenou tepla v roce 2023. Toto rozhodnutí představuje konečný výsledek jednání valné hromady.

Na nedávném jednání akcionářů společnosti Plzeňská teplárenská bylo dohodnuto, že nárůst ceny tepla pro nadcházející rok bude nižší, než jaký původně navrhovalo představenstvo společnosti. Díky této dohodě bude průměrné zvýšení ceny tepla nyní 161,30 Kč/GJ. To znamená, že průměrná domácnost v Plzni zaplatí za teplo v příštím roce o 270 Kč měsíčně více. Navzdory tomuto zvýšení zůstává cena tepla v Plzni nejnižší mezi dosud veřejně oznámenými cenami ve všech krajských městech v České republice.

Cena tepla se zvýší

„Vláda letos zrušila v rámci konsolidačního balíčku podporu zákazníkům tepláren ve výši 17 mld. Kč, nebyla dokonce ani vypsána podpora kombinované výroby tepla a elektřiny a svou roli hraje i zvyšování ceny emisních povolenek CO2,“ prozradil důvody generální ředitel společnosti Ing. Václav Pašek, PhD. V minulém roce se Plzeňské teplárenské podařilo zvýšit cenu tepla pouze symbolicky, a to o 4,8 %. V roce 2023 nejsou v České republice vůbec žádnou podivností, kdy ceny tepla přesahují 1.200 Kč/GJ.

Naproti tomu v Plzni je průměrná cena tepla přibližně 600 Kč/GJ, což ji řadí mezi nejnižší v celé ČR. „Aby mohla teplárna přestat spalovat uhlí, musí do roku 2030 v rámci projektu dekarbonizace velmi intenzivně investovat do obměny klíčových zařízení v řádu několika miliard korun. To se neobejde bez bankovních úvěrů a společnost tedy musí být i pro financující banky důvěryhodná – banky by určitě nefinancovaly ztrátový projekt,“ doplnil pohled vedení společnosti předseda představenstva, Petr Fišer.

Foto ilustrační Pixabay