Stávka čeká školy i v Plzni. Učitelé si prodlouží víkend, na rodiče neberou žádný ohled

Učitelé si stávkou prodlouží víkend i v Plzni
Foto: Pixabay
Zveřejněno dne:

Učitelé se rozhodli stávkovat, ale tím si zároveň prodlouží i víkend. Stávka totiž připadne na pondělí. Rodiče dětí v Plzeňském kraji by měli zvýšit pozornost a podívat se, kde všude se bude stávkovat.

Učitelé si prodlouží víkend. Příští týden se totiž rozhodli stávkovat, protože jsou stále nespokojení se svými platy. Pro mnohé lidi je jejich stávka nepochopitelná. Učitelé podle některých mají dostatek volna, který jiný řadový zaměstnanec nemá. Kromě toho se jich týkají volné víkendy, státní svátky a prázdniny.

Učitelé si prodlouží víkend i v Plzni

Důležitá informace je pro rodiče a jejich děti z Plzeňského kraje. I zde se bude totiž stávkovat. „Školské odbory v pátek rozeslaly svým organizacím pokyny ke stávce naplánované na 27. listopadu. Rada Asociace ředitelů základních škol ČR doporučila ředitelům škol své pedagogy podpořit, pokud se rozhodnou pro stávku,“ uvedl Českomoravský odborový svaz pracovníků školství.

Konečná čísla škol a školek, které se do stávky zapojí, budou k dispozici ve čtvrtek 23. listopadu. „Školy musí nahlásit zřizovateli vyhlášení stávky do středy 22. 11. 2023. Prozatím máme informace o vyhlášení stávky u 136 škol a školských zařízení, ke stávce se prozatím připojilo 2356 zaměstnanců. Toto jsou údaje ke 13:00 hodině dnešního dne. U 59 % organizací vstupuje do stávky celá škola, u 19 % je to více než 50 % zaměstnanců,“ řekla Zuzana Švehlová, referentka na úseku organizace školství z Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Nejsou spokojení

Podle všeho učitelé nejsou spokojení s platovými podmínkami. Vedení škol a školek by mělo včas informovat rodiče. „V případě, že se stávky zúčastní všichni zaměstnanci a škola bude vyřazena z provozu, měla by být tato skutečnost oznámena ředitelem školy rodičům v dostatečném časovém předstihu. V případě, že se stávky nezúčastní všichni zaměstnanci, je možné nechat školu v provozu, případně provoz omezit tak, že bude například zajištěn jen dozor nad žáky, kteří přijdou do školy,“ stojí v instrukcích odborů pro školy.

Prozatím to vypadá, že se do stávky zapojí základní a mateřská škola v Plzni na Slovanech, základní a mateřská škola v Domažlicích, základní škola v Tachově, Mariánských lázních a ve Stříbře. Stávku ohlásila i škola v Nýřanech. „Připojujeme se k celodenní stávce, kterou vyhlásil ČMOS pracovníků školství na pondělí 27.11.2023. Z tohoto důvodu MŠ II.Nýřany – sídliště zajistí 27.11. provoz pouze dopoledne, v jedné třídě a bez stravy. Stravu/ svačinu a pití si děti donesou z domova,“ informovala škola rodiče.