Tohle je vážné. Plzeň ruší kvůli incidentu na univerzitě v Praze veřejné akce. Lidé mají strach chodit do města

foto ilustrační
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

V souvislosti se čtvrteční tragickou události na pražské vysoké škole se město Plzeň rozhodlo, že zruší nadcházející veřejné akce, které byly naplánovány především na sobotu 23. prosince. Město upozornilo, že se také v pravé poledne ukončí adventní trhy.

Každý se s touto tragickou událostí vyrovnává jinak, ale město Plzeň se rozhodlo zakročit se vším všudy. V souvislosti s nepříjemnou událostí, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na Filozofické fakultě univerzity Karlovy v Praze, se město rozhodlo zrušit veškerý veřejný program, který byl na poslední adventní víkend naplánovaný.

,,Spolupracujeme se státní policií, která naše budovy monitoruje a kontroluje. S naším bezpečnostním konzultantem jsem v kontaktu od včerejšího večera. Okamžitě jsme s policií nastavili režim, který běží i dnes. Zda je i na současnou situaci dostatečný. Já si myslím, že dozná změn. A tohle bude úkol na nejbližší období, rozhodně do dvou tří měsíců,” řekl rektor Západočeské univerzity v Plzni, Miroslav Lávička.  

Plzeň ruší veřejné akce

V reakci na tragické události byly v Plzni zrušeny koncerty na adventních trzích. Toto sobotní poledne bude na trzích tiché, nebudou v provozu kolotoče ani ruské kolo, pouze bude hrát hudební podkres. Město se tak rozhodlo, že uctí památku zesnulých obětí po čtvrtečním běsnění mladého studenta. Plzeňský kraj vyjádří úctu obětem tím, že vlajky budou spuštěny na půl žerdi. Hejtman Rudolf Špoták vyzval k soudržnosti a vzájemné podpoře v této těžké době, kdy se do historie České republiky zapsal nejtragičtější případ střelby v dějinách.

S ohledem na tragické události ruší provozovatel plzeňských adventních trhů koncerty a doprovodný kulturní program na náměstí Republiky. Stánkový prodej pokračuje beze změny,“ uvedl dnes plzeňský magistrát. Při čtvrtečním útoku zemřelo 14 lidí, včetně studentů a dalších osob, a pachatel. Dalších 25 osob bylo zraněno. „Modlím se za oběti tragédie na FF UK i všechny jejich blízké. V rámci sobotní bohoslužby v katedrále sv. Bartoloměje od 8:00 na ně vzpomeneme a na závěr zapálíme betlémské světlo na pietním místě u plzeňského andělíčka. Zvu všechny, které tato událost zasáhla a prožívají bolest,” uvedl Tomáš Holub, plzeňský biskup.

Města ruší kulturní akce

„Vzhledem k tragické události na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ve čtvrtek 21. prosince 2023, kde vyhasla řada mladých životů, se město Klatovy přidává ke smutku, který sdílí celá naše země. Od dnešního dne, tedy od pátku do soboty, rušíme veškerý kulturní a doprovodný program na klatovském náměstí v předvánočním čase. Trhy s vánočním prodejem budou zachovány. V sobotu 23. prosince se ve 12:00 hodin rozezní klatovský zvon Vondra, jako vzpomínka a připomenutí si právě oněch obětí tohoto hrůzného činu,“ uvedlo vedení města Klatovy.

„Město Tachov se v sobotu 23. prosince připojí ke státnímu smutku vyhlášenému vládou České republiky. Minutou ticha ve 12.00 a vyvěšením černé vlajky uctíme památku 14 obětí včerejšího hrůzného činu. Věnujte také tichou myšlenku lidem, kteří přišli o život a jejich rodinám, které se bohužel letos už nesejdou u společného štědrovečerního stolu,” uvedlo vedení města Tachov.

foto ilustrační