Plzeňská ZOO má nové gepardy. Ti se mají směle k světu – FOTKY

Plzeňská ZOO má nové gépardy
Napsal/aMarkéta
Zveřejněno dne:

Plzeňská ZOO se dočkala dalšího přírůstku do svých řad. Od čtvrtečního odpoledne má ve své sbírce další tři krásné gepardy. Naše redakce byla u toho a měli jsme možnost tyto krásné chlupaté mazlíčky vyfotit. Lidé byli opravdu nadšení.

Ve čtvrtek 25. ledna byly v Plzeňské zoologické zahradě poprvé vpuštěny do venkovního výběhu dvě samice geparda súdánského, které sem přijely v prosinci 2023 z francouzské zoologické zahrady Zoo La Palmyr. Tato nová expozice zahrnuje jak vnitřní ubikaci, tak i venkovní výběh, z něhož mají gepardi výhled na zebry a antilopy. Samice jsou umístěny vedle 16letého samce geparda, který je v Plzni již několik let.

„Jde o samici geparda súdánského, která se dožila deseti let. Tento poddruh geparda patří mezi nejmenší. Tyto zvířata nejsou určena k chovu, ale poskytují se jako pomoc zoologické zahradě, která se na chov gepardů specializuje již dlouhodobě,“ vysvětlila úspěšná zooložka Lenka Václavová.

Plzeňská ZOO má nové gépardy

Čestní kmotři gepardů, mezi které patří Lucie Kantorová, náměstkyně primátora města Plzně a Vlastimil Gola, člen rady města Plzně, oficiálně otevřeli vnitřní expozici. Samice se zpočátku ostýchaly, ale nakonec jedna z nich začala aktivně prozkoumávat své nové prostředí. Zatím jsou samice a samec odděleni, ale plánem je je propojit.

Podle Lenky Václavové, odborné pracovnice zoo, nebude docházet k odchovu, jelikož samice jsou již v pokročilém věku. Samec Khalid, známý v zoo jako Velkej, pozoroval vše ze svého výběhu. Samice zatím mají přezdívky Světlá a Tmavá. „Nebudeme je odchovávat, nemají už na to dost dobrý věk, není tedy kam spěchat. Holky jsme si zatím pojmenovali Světlá a Tmavá,“ dodala s úsměvem zooložka.

Návštěvníci se mají na co těšit

Ředitel plzeňské zoologické Jiří Trávníček při této příležitosti informoval o plánech na rozšiřování zoo. V listopadu 2023 zoo získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových více než hektarový pozemek směrem na Radčice, kde dříve policie chovala služební psy. „Získali jsme areál psince, je to nádherné místo. Měl by tam být tematicky Tibet a k tomu náležící rostliny a zvířata. Mohu prozradit, že přemostíme medvědí výběh takovou adrenalinovou lávkou. Návštěvník přes ní projde do nového psince. Možná tam bude i z jedné budovy medúzárium, více ale prozradit nemohu,“ prozradil plány do budoucna ředitel Jiří Trávníček.

foto Justday.cz