Plzeň investuje do nového osvětlení stovky milionů korun. Mělo by to zvýšit bezpečnost a snížit smog

Plzeň investuje do nového osvětlení
Napsal/aIvana
Zveřejněno dne:

Město Plzeň se rozhodlo pro své občany zajistit lepší žití. Podle primátora by se měla zvýšit bezpečnost ve městě a zároveň snížit smogová situace, která se v posledních letech v Plzni zvýšila. Kdy se Plzeňáci dočkají a na kolik to vyjde?

Veřejné osvětlení v Plzni se do tří let dočká rozsáhlé rekonstrukce, jejíž náklady dosáhnou stovek milionů korun. Díky přechodu na inteligentní a energeticky účinná pouliční světla by město mohlo snížit své výdaje až o 65 procent. V současnosti Plzeň vynakládá na elektřinu a údržbu přibližně 17 000 světelných bodů více než 80 milionů Kč ročně. Nová světla také podstatně sníží světelné znečištění.

Město aktuálně zadalo vypracování analýzy, která by měla určit nejefektivnější způsob financování tohoto nákladného projektu. Projekt si získal přízeň opozice, která však požaduje, aby byla o jeho průběhu pravidelně informována, což se podle jejích slov zatím neděje. Zároveň chtějí, aby se bezpečnost ve městě zvýšila. Lampy dnes z části udržuje správa veřejného statku a dopravní podnik. ,,Přišli jsme s naprosto jinou ideou, a to prostřednictvím buď PPP projektu (spolupráce privátního a veřejného sektoru), koncese nebo otevřeného výběrového řízení provést kompletní modernizaci na chytré LED technologie,” uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO). 

Plzeň investuje do nového osvětlení

Hlavním cílem projektu je dosáhnout úspor a zároveň omezit světelný smog. Město plánuje, že z ušetřených finančních prostředků bude postupně splácet investici do nového osvětlení. ,,Chceme pracovat s autoritami, například profesory Medřickým a Gašparovským,” uvedl primátor. Město již kontaktovalo odborníky a v rámci přípravy projektu navštívil jeho ekonomický úřad centrálu Evropské investiční banky v Bruselu. ,,Máme detailní mapu světelných bodů, víme, v jakém stavu jsou sloupy, a víme, že se do toho dá implementovat celá řada různých světelných signalizací a chytrých řešení,” řekl primátor, který má v gesci ekonomiku města.

Náměstek primátora Plzně, Aleš Tolar z hnutí STAN, uvedl, že v současné době tvoří podíl úsporných LED světel v Plzni pouze několik procent. ,,Podle počtu světelných bodů usuzuji, že je to akce na tři roky. Předpokládám, že se pohybujeme ve stovkách milionů korun,” řekl primátor. Podle Zarzyckého se díky zdražení elektřiny staly tyto projekty životaschopnými a doba, za kterou se investice vrátí, se výrazně zkrátila.

Opozice však s tímto plánem nesouhlasí a očekává, že město bude všechny kompetentní osoby pravidelně informovat. Martin Baxa (ODS), další opoziční zastupitel, poukázal na to, že se opozice o plánech na změnu osvětlení dozvěděla z příspěvku radního Daniela Kůse (Piráti) na sociálních sítích, kde pod lampou ve městě hovořil o plánované změně osvětlení.

foto Město Plzeň