Park na zámku Kozel bude od jara zpoplatněný. Návštěvníci se musí připravit na namátkové kontroly

Zámecká zahrada bude zpoplatněna
Zveřejněno dne:

Od jara již nebude možné vstoupit do oblíbeného parku u zámku Kozel, který se nachází nedaleko Plzně, bezplatně. Správa parku přistoupila k neobvyklému opatření: místo tradičních zábran zavedla automat na vstupenky a bude provádět náhodné kontroly návštěvníků. Ten kdo si vstupenku nekoupí, bude ze zámku vyveden.

Poprvé v historii bude vstup do zámeckého parku na Kozlu, který každoročně navštíví desetitisíce lidí, zavedeno všeobecné vstupné. Od dubna budou muset návštěvníci za vstup zaplatit šedesát korun. Areál však nebude fyzicky ohraničen a u vstupů budou instalovány automaty pro prodej vstupenek. Kontroly zakoupených vstupenek budou prováděny náhodně.

„Poprvé v historii park plošně zpoplatníme.” Toto opatření již obdrželo schválení od Národního památkového ústavu. „Pokud chceme údržbu parku, na niž jde polovina našeho rozpočtu, zajistit alespoň v takovém rozsahu jako v minulosti, tak je to nevyhnutelný krok. Ekonomický tlak narostl. Ceny vstupů se neustále zvyšují, příspěvky od státu nicméně zůstávají prakticky neměnné,“ uvedl.

Zámecká zahrada bude zpoplatněna

Od dubna do října se vstupné do areálu o rozloze 35 hektarů bude pohybovat na úrovni 60 korun. Toto poplatek bude vyžadován i od těch, kteří nemají zájem o park samotný a jejich cílem je pouze prohlídka zámku, za kterou se platí odděleně. ,,Ale stojí méně než loni, základní sazbu jsme zlevnili o dvacku na 160 korun. V součtu s parkem tak jsme na průměrných cenách, které se budou letos platit v jiných státních památkách,“ upozornil Polívka.

Turisté navštěvující park tak získají bonus v podobě přístupu k otevřené kapli, skleníku nebo možnosti navštívit sochařské výstavy. Existuje mnoho parků, za které se platí vstupné, ale Kozel by mohl v České republice zaujmout jedinečné postavení. I když se pokladna zámku nachází ve středu areálu, vstupenky do parku si budou návštěvníci pořizovat přímo u vstupních bran. „Tam nebudou turnikety, ale jen platební terminály. Kontrolu bude v parku náhodně provádět náš zaměstnanec,“ vysvětlil Polívka.

foto státní zámek Kozel