FOTKY: Divadlo J.K.Tyla uvedlo nový balet na počest slavného skladatele

Nový balet na počest skladatele
Foto: DJKT Plzeň
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla v sobotu uvedlo nový balet na počest skladatele. Diváci byli nadšení a sál byl vyprodán.

Nešťastný a složitý život inspiroval režisérku k tomu, aby jeho poznatky zařadila do své divadelní hry. Ačkoliv měla menší očekávání, vše se povedlo na jedničku.

Produkce měla být původně uvedena v plzeňském divadle už na podzim 2020 při příležitosti 180. výročí skladatelova narození. Bohužel, kvůli pandemii byly plány změněny a inscenace byla odložena.

Nový balet na počest skladatele

„Myslela jsem, že už se tento titul uvádět nebude. Čajkovského výročí bylo nenávratně pryč, ale k mé radosti zájem DJKT přetrvával. Inscenace byla prakticky hotová – návrhy kostýmů, scéna, i celá choreografie, museli jsme jen najít čas přenést ji na jeviště,“ popsala přípravy Anna Vita.

„Nejedná se o klasický romantický příběh jako u baletů doby minulé. Bylo pro mne velmi důležité ukázat Čajkovského lásku k muži. Zásadní je pro mne proto postava Apuchtina. Chtěla jsem upozornit na přirozenost toho, že muži milují muže. Apuchtin tu není zobrazen jako zlý záporák, který Čajkovského obluzuje a svádí na scestí. Je to jednoduše jen někdo, koho někdo jiný miluje,“ přibližuje svůj inscenační záměr choreografka.

Vstupenky si mohou zájemci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Nejbližší repríza proběhne 25., 26. a 28. listopadu 2023