Poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou v Národním divadle. Tekly slzy, atmosféra byla plná emocí

Pohřeb Jany Hlaváčové
Zveřejněno dne:
KategorieOsobnosti

Dnes dopoledne proběhlo smuteční rozloučení s herečkou Janou Hlaváčovou, která před nedávnou dobou opustila svět divadelních a filmových rolí. Její rodina, přátelé a kolegové se s touto legendou přišli rozloučit do Národního divadla. Obřad byl plný emocí a slzy tekly proudem.

V historické budově Národního divadla v Praze se konalo poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou, oblíbenou divadelní a filmovou herečkou, která zemřela 13. ledna ve věku 85 let. Přítomni byli její přátelé, kolegové, bývalí studenti z DAMU, veřejnost a mezi hosty nechyběl ani prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Obřad byl připraven Národním divadlem ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech, scénami, kde Hlaváčová hrála mnohé své významné role. Hlaváčová byla známá také svými televizními a rozhlasovými inscenacemi a úspěšnou kariérou v dabingu. Poslední léta svého života strávila v ústraní kvůli nemoci.

Pohřeb Jany Hlaváčové

Na obřadu jako první vzpomínal na Hlaváčovou herec Ivan Trojan jménem jejích bývalých studentů. Zmínil, že jako vyučující na DAMU měla Hlaváčová opravdový zájem o studenty, byla člověkem s velkým srdcem a vždy myslela na druhé před sebou. Generální ředitel Národního divadla Jan Burian připomněl její slavné role a ocenil ji jako mimořádnou herečku a empatickou pedagožku. Podle něj byly její postavy dojemné, ale nikdy se nad sebou nedojímaly. ,,Všechno, co mohla rozdat, nám dala… Nikdy nechtěla být vzorem, ale přesto se jím stala,” prohlásil Burian.

Herečka Taťjana Medvecká vyzdvihla Hlaváčovou jako krásnou ženu a úžasnou herečku, která byla pro ni a její generaci jako modla nebo bohyně. Emília Vášáryová pak připomněla společné zážitky s Hlaváčovou, jak na českých, tak slovenských scénách. ,,Opravdová hvězda bez hvězdných manýrů,” prohlásila o své kolegyni a přítelkyni. Společné nejen divadelní zážitky na Česku i na Slovensku připomněla Emília Vášáryová.

Divadlo bylo plné emocí

U rakve Jany Hlaváčové, vystavené na jevišti Národního divadla, se v rámci posledního rozloučení střídali herci jako čestná stráž. Během pietního aktu byly promítány fotografie a videa, která dokumentovala bohatou kariéru této významné herečky. Petr Kostka recitoval z díla Jaroslava Seiferta a jako poslední bod programu zazněla státní hymna. Jana Hlaváčová, rodem z Prahy, byla jednou z nejvýraznějších českých hereček poválečné doby.

Během své rozsáhlé kariéry excelovala jak v komediích, tak v dramatech, a to nejen na divadelních prknech, ale i ve filmu. Diváci si ji rovněž dobře pamatují z mnoha televizních inscenací a seriálů. Díky svému charakteristickému a kultivovanému hlasu se také významně prosadila v dabingu a rozhlasu. Své herecké umění a zkušenosti předávala studentům na DAMU. V Národním divadle byla členkou činohry od roku 1965 do roku 1990 a následně působila 20 let v Divadle na Vinohradech.

foto Národní divadlo