Na tyhle benzinky si dejte pozor. Jednou tady natankujete a máte po autu. Češi se teď bojí, protože už tam byli

Na tyhle benzinky si dejte pozor.
Napsal/aMarkéta
Zveřejněno dne:
KategorieNakupování

Jak se v posledních měsících ukázalo, existují některé benzinové pumpy, které prodávají nekvalitní pohonné hmoty. Benzín nebo nafta tak mohou naše auta během krátké chvíle zničit. Lidé se teď bojí, protože někteří natankovali plnou nádrž.

Je znepokojující, že se Česko v rámci Evropy dostalo na přední příčky míst, kde se můžeme setkat s produkty nejnižší kvality. Tento problém se netýká pouze potravin, které jsou zřejmě nejvíce postižené, ale vyskytuje se téměř všude. Spotřebitelé by měli být opatrní i v tak běžných situacích, jako je tankování na čerpacích stanicích. Na některých stanicích se totiž prodávají paliva, která mohou navždy poškodit vaše motory.

Ale pozor. I na takový problém je řešení, jen je třeba dávat opravdu velký pozor a soustředit se na to, kde právě tankujete. Nic totiž není neřešitelné, protože existují online aplikace, které vám mohou pomoci vyhnout se čerpacím stanicím s pochybnou kvalitou paliva. Například web Kverulant poskytuje mapu s více než 50 místy, kde se rozhodně nedoporučuje tankovat, a to ani v případě nouze. Důvodem je, že tato místa byla Českou obchodní inspekcí usvědčena z podvodů s benzinem nebo naftou. A problémy jsou opravdu velké.

Na tyhle benzinky pozor

Některé benzinky, které doposud byly považovány za kvalitní, selhaly na plné čáře. ,,Špatný byl vzorek prémiového paliva Diesel Premium. A to fatálně. Byla naměřena hodnota celkové nerozpustné úsady 3 360 g/m3. Maximálně je povoleno 100krát méně a to pouhých 33 g/m3.  Robin Oil dostal za prodej paliva hrozícího vážně ohrozit vstřikovací soustavu naftových motorů pokutu 700 000 korun,” uvádí k tomu Kverulant.

V roce 2023 bylo kvůli prodeji nekvalitního paliva pokutováno celkem 14 čerpacích stanic. Mnoho lidí si myslí, že problémy s kvalitou paliva se týkají pouze malých, neznámých stanic, ale opak je pravdou. Často se stává, že i velké a renomované sítě čerpacích stanic, nebo stanice s dobrou pověstí, nabízejí palivo špatné kvality.

Do Globusu nikdy!

Globus se dostal do vážných problémů kvůli kvalitě paliva už v roce 2021. Rozhodnutí o pokutě však nemohlo být zveřejněno dříve, protože se čerpací stanice odvolala. Situace byla potvrzena až v minulém roce, což umožnilo odhalení tohoto pochybení. Zvláště nepříjemně se vyznamenala čerpací stanice Globus, patřící k stejnojmennému obchodnímu řetězci.

Kontrola zde odhalila několik problémů ve třech různých případech, a to během krátké doby – 21., 23. a 27. září 2022. Hlavním problémem byla oxidační stabilita motorové nafty, kde v prvním případě byla naměřena hodnota 290 g/m3, což je výrazně nad limit normy ČSN 33 g/m3. Při následných kontrolách se ukázalo, že Globus neprovedl žádnou nápravu, a proto byl potrestán pokutou ve výši 2 miliony korun.

foto Depositphotos