Tato klíčová potravina v Česku dochází. Lidé vzali obchody útokem, udělejte si zásoby, dokud to jde

Klíčová potravina dochází.
Foto: Pixabay
Zveřejněno dne:
KategorieNakupování

Ačkoliv žijeme ve 21. století, stále bojujeme s nedostatkem potravin. Bohužel to vypadá, že ta nejzákladnější dochází. Tuto potravinu navíc jen stěží nahradíme a můžeme se akorát modlit, aby se situace vyřešila co nejdříve.

Dochází klíčová potravina

Aniž bychom si to dokázali představit, vyspělý svět čelí nedostatku základních potravin, které ve svém životě denně potřebujeme. Zatím jsme naštěstí nedosáhli tohoto extrémního propadu, ale situace se v tomto směru rychle mění. Sklady a zásoby potravin nejsou zdaleka tak velké, jak bychom si přáli, a některé potraviny mají omezený počet výrobců, což si často neuvědomujeme.

První známky tohoto problému jsme viděli loni, kdy na trhu náhle chyběla pšenice a její cena rapidně vzrostla. Projevuje se to tak, že potravina není dostupná v žádném obchodě, a to kvůli neočekávanému nedostatku, který se sice rychle řeší. Obvykle cena nedostatkového zboží postupně stoupá, ale někdy je cena tak vysoká, že si to ani nikdo nekoupí.

Kdy se to konečně zlepší?

Nedostatek zboží se netýká jen luxusních výrobků, ale i základních životních potravin, které ve svém životě potřebujeme. Situace se začíná dotýkat potravin, jako je kakao, kde je velká neúroda. To se následně projevuje rapidním nárůstem ceny čokolády. A nyní za vše může Turecko, protože v českých obchodech začíná chybět olej. Konkrétně olivový olej, kterého je takové minimum, že si ho Turci nechávají pro sebe.

Vše se děje kvůli špatné letní úrodě a masivním požárům, které tuto zemi potrápily. Turecko chce udržet tento produkt na domácím trhu, aby zabránilo dramatickému růstu cen. Původní omezení do 31. října bylo nyní prodlouženo na neurčito. Zákaz vývozu jednoho z hlavních producentů olivového oleje, který zásobuje i evropské trhy, přichází v době, kdy cena této potraviny již dosahuje historických maxim.