Zůstává vám na konci roku stará dovolená? Udělejte toto, ať o své volno nepřijdete

blogger, screenwriter, desperate
Foto: Pixabay
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Na konci roku vám vždy zůstává několik dnů dovolené? Zaměstnavatel vás vždy nutil do vybrání a vy jste jej poslechli? Nyní se však zajímáte o to, jestli je možné dovolenou převést? Prozradíme vám, jak to ve skutečnosti je. Dovolená se dá převést do nového roku, ovšem je potřeba se zaměřit na důležité faktory.

Dovolená a převod

Zaměstnavatel má právo vám určit dovolenou. Jinými slovy za vámi může přijít a říct vám, že za 14 dnů nastupujete na dovolenou. Oznámení musí být alespoň 14 dnů staré. Rozhodně nemůže za vámi přijít s tím, že zítra nastupujete na dovolenou. Ve většině případů si ovšem dovolenou určují zaměstnanci. Ze zákona máte nárok na 4 týdny dovolené. Jinými slovy nejmenší počet dnů, co se týče dovolené je stanoven na 20. Velké procento firem nabízí benefit v podobě přidání dalších 5 dnů. Zaměstnanci v mnoha firmách tak mají až 25 dnů dovolené.

Kolik dnů dovolené máme?

Zaměstnavatel by měl zaměstnanci určit výše uvedených 20 dnů jako odpočinkových. Tyto dny je svým způsobem zaměstnanec povinný vybrat. Vše nad tyto dny lze převést do dalšího roku. Má to však svá pravidla. Pokud máte v práci benefit v podobě 5 dnů navíc, pak právě tyto dny si můžete nechat převést do nového roku. O převod ovšem musíte požádat písemně. Písemná žádost by měla být podána s předstihem, aby na ni zaměstnavatel stačil zareagovat. Víte, proč váš zaměstnavatel potřebuje čas na zareagování? Jednoduše řečeno proto, že vám žádost může odmítnout. Následně budete nucení vybrat i zbývajících 5 dnů.

Vše je o dohodě

Takže odpověď na otázku, zda si můžete nechat převést starou dovolenou je ano. Má to však svá pravidla. Jde to ve firmách, jež mají alespoň 25 dnů dovolené. Dále je potřeba o převod požádat písemně, a to svého zaměstnavatele. Písemná žádost ale hned nemusí znamenat, že je schválená. Žádost vám může být odmítnuta, jak upozorňuje web Prace.cz.

Zdroje: Prace.cz, autorský text