Za letošní Vánoce si lidé pořádně připlatí. Někteří si musí vzít půjčku!

Za vánoční dárky si připlatíme.
Foto: Pixabay
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Vánoce se blíží a téměř každý z nás řeší dárky. Promyslíme si, co bychom chtěli svým blízkým koupit, ale zjistíme, že ceny jsou neskutečně vysoko. Abychom jim mohli dárek zakoupit, vezmeme si úvěr.

Vánoce budou drahé

Jako každý rok, tak i ten letošní řešíme Vánoce. Kromě toho, že se nejvíce prodraží nakupování dárku, se zvednou ceny i vánočního cukroví. Za kilo zaplatíme u odborných pracovníků i 800 korun!

Pokud si napečeme doma, vyjde nás to mnohem levněji. Za kilo dáme přibližně 400 korun. Tím to ale nekončí. Spolu s tím se pojí i ceny energií, protože trouby v našich domácnostech poběží naplno.

Kvůli dárku se Češi zadluží

Naše redakce si udělala malý průzkum, ze kterého vyplynulo, že si přibližně čtvrtina dotazovaných na dárky pro své blízké musí půjčit peníze. Jinak by jim nemohli nic koupit.

,,Jako minulý rok si i tento budu půjčovat peníze,” přiznala nám čtenářka Lenka. ,,Kdybych si nevzal půjčku, nikomu nic nedám, a to se nesmí stát,” napsal čtenář Tadeáš.

Jak se nezadlužit?

,,Vánoce budou tento rok pravděpodobně o 6 až 8 procent dražší než vloni. Tady někde se bude držet inflace v prosinci. Sem tedy spadá nákup jídla na vánoční tabuli,” řekl ekonom Jakub Vedlejší redakci Justday. Podle něho nelze současnou situaci na trhu dobře odhadnout.

Lidé se podle něho snaží vánoční dárky nakupovat s předstihem, nejlépe v zahraničí, aby co nejvíce ušetřili. I tak průměrná rodina za vánoční dárky utratí přibližně 20 000 korun.