Vláda zase vypekla lidi. Sliby nezarmoutíš, řekl Jurečka

Jurečka
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Jurečka jen slibuje

Finanční obavy zastavily plány. Veškeré rozhovory na toto téma skončily a Filip Pertold, odborník z ministerstva práce naznačil, že tato agenda byla odložena. Důvodem je, že navrhovaná opatření by mohla zatížit státní rozpočet o další 20 až 25 miliard korun. Plánovaný příspěvek pro seniory tak zůstane pouze teorií.

Sliby nezarmoutíš

Ministr Jurečka se tak zřejmě řídí heslem, že slibem nikoho nezarmoutí. Předvolební závazky zůstávají nesplněné. Všichni si pamatujeme, jak politické strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v roce 2021 před volbami dělaly velké sliby. Jedním z nich bylo, že bude umožněno posílat část důchodového pojištění přímo rodinným příslušníkům. Ministr práce Marian Jurečka dokonce připravil legislativní návrh, který ale nikdy nebyl prezentován a pravděpodobně ani nebude.

Co bude s předčasným důchodem?

Otázky kolem předčasného důchodu jsou tak stále na místě. Zatímco někteří mohli využívat předčasného důchodu, jiným je tato možnost nyní upírána. Doba pro předčasný důchod byla prodloužena na 40 let. V navrhované penzijní reformě, kterou má Jurečka prezentovat, bude důchodový věk určován podle průměrné délky odpracovaných let a života seniorů. Každý rok se budou podmínky přehodnocovat. Základní důchod by měl být 20 % průměrného platu. Státní výdaje na důchody se však stále zvyšují. V loňském roce činily přibližně 600 miliard korun. I přesto se zdá, že volební závazky vládní koalice zůstávají nesplněné, což je zklamáním.