Tohle musíte ihned udělat a váš účet za topení bude o 2000 korun nižší. Lidé litují, že to neudělali dříve

Tohle musíte ihned udělat
Napsal/aIvana
Zveřejněno dne:

Zimní měsíce jsou v plném proudu a spolu s tím se pojí strach, který v každém z nás vyvolávají ceny energií. Především za teplo, teplou vodu, elektřinu a plyn. Jenže existuje jeden trik, který vám pomůže snížit náklady na teplo, a to až o 70%. Hned vaše vyúčtování bude veselejší!

Zimní měsíce jsou v plném proudu a tím pádem začala i topná sezona. Mnoho lidí však pravidelně podceňuje přípravu svých radiátorů. Na jaře se pak diví, jak velké vyúčtování jim přišlo a nechápou, kde teplárny přišly k takové velké částce. Ono je to ale jednoduché. Většina z nich si za to může sama.

Tohle musíte ihned udělat

My vám v tomto článku poradíme, co musíte udělat, aby byl váš účet za elektřinu mnohem menší. A vězte, že vaše peněženka a bankovní účet to jistě ocení. Proč zbytečně vyhazovat peníze oknem, když byste za ušetřené drobné mohli zajet na pěknou letní dovolenou? Příprava na topnou sezónu je důležitá každý rok. Majitelé kotlů, kamen nebo krbů jsou na tyto přípravy zvyklí. Musí totiž pravidelně provádět revize, kontaktují kominíka a podobně. Prostě se jich velká spotřeba netýká, zaplatí si jen to, co skutečně protopí.

Bacha na to, když jste v paneláku

Nicméně obyvatelé bytů s centrálním vytápěním, tedy majitelé bytů v cihlovém nebo panelovém domě, velmi často zapomínají na základní přípravy radiátoru před zimou. Jedním z klíčových kroků je odvzdušnění radiátorů. Pokud se to neudělá, topení může fungovat neefektivně, což vede k vyšším nákladům a pocitu chladu doma.

Pokud jsou radiátory jen vlažné i při plném vytápění, může to být právě kvůli zavzdušnění. Obvykle stačí povolit ventil a nechat vzduch uniknout, přičemž je dobré mít po ruce nádobu na zachycení vody. Kromě odvzdušnění je také důležité radiátory vyčistit a odstranit z nich prach, což zvyšuje efektivitu topení a zajišťuje bezpečnost.

Pozor na závěsy, záclony a nábytek

Jednou z běžných chyb je umístění všemožných předmětů blízko radiátorů, což brání šíření tepla do místnosti a jejímu efektivnímu ohřívání. Často se jedná o dlouhé závěsy, které zakrývají radiátor a brání cirkulaci tepla. Ještě horší je situace, kdy je k radiátorům přisunut nábytek, který úplně blokuje šíření tepla. To vede k neefektivnímu vytápění a pocitu chladu v domě. Navíc existuje riziko požáru, pokud se předměty dotýkají radiátorů, protože se mohou prohřívat, píše tento web.

S příchodem topné sezóny se často vyhýbáme větrání, abychom zbytečně nevyvětrali drahé teplo z bytu ven. Pro zdraví je však důležité občas okno otevřít. Větrejte krátce a intenzivně, aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch. Po zavření oken se místnost rychle ohřeje, protože teplo zůstává akumulované ve zdech.