Stát bere lidem peníze z důchodu. Děje se to nenápadně, ale lidé o tom neví

Stát bere lidem peníze
Foto: Openverse
Zveřejněno dne:

Stát se rozhodl, že začne lidem brát peníze z jejich důchodu. Děje se to však nenápadně, aby si toho senioři nevšimli. Ti však ví, že něco takového nikdy nemuseli platit.

Stát bere lidem peníze

Česká pošta se rozhodla podobně jako naše banky provést výrazné úpravy jak ve svém provozu, tak i pro klienty. K úsporným opatřením patřilo uzavření několika poboček a hromadné propouštění zaměstnanců, což výrazně zatížilo stávající personál. Kompenzačním krokem pošty se tak mělo stát především nové zvýšení poplatků za některé poskytované služby, což výrazně ovlivnilo zejména seniory, kteří mají zavedený zvyk vybírat si peníze na pobočce při každém příjmu důchodu.

Zvýšení poplatků mělo v určité míře očekávaný účinek. Někteří starší lidé preferují hotovost před bankovními transakcemi. V září se proto Česká pošta rozhodla zvýšit poplatek za výplatu důchodu v hotovosti z 29 na 35 korun, což se dotýká především těch lidí, kteří si pro svůj důchod chodí na poštu pravidelně a každý měsíc.

Lidé jsou naštvaní

V prosinci minulého roku bylo přes poštu vyplaceno více než 674 tisíc důchodů, zatímco letos v červenci klesl tento počet na 627 tisíc. Stát vybírá poplatky za tuto službu od těchto klientů již mnoho let. V říjnu, tedy krátce po zvýšení poplatku, klesl počet výplat přes poštu na 601 tisíc. Ráda chodím ven a ráda se potkávám s lidmi. Konkrétně na poště se nás tam každý měsíc pár sejde, pak jdeme ještě na procházku a je z toho příjemné odpoledne. Poplatek mi samozřejmě vadí, ale není tak vysoký, abych uvažovala o změně,“ uvedla pro náš web paní Jovana.

Jak se ale před nedávnou dobou potvrdilo, ačkoliv Česká pošta neustále zdražuje, je stále ve velkém problému. Její příjmy jsou sice vysoké, ale nedokáží pokrýt náklady, které pošta má. Tak se tento státní podnik neustále ocitá ve velké dluhové pasti.