Příplatky za práci o víkendech a svátcích se v příštím roce zvýší. Toto na vás čeká, máte se na co těšit

Příplatky za práci o víkendu.
Foto: Depositphotos.com
Zveřejněno dne:

Každý z nás by si přál, aby si finančně trochu přilepšil. Jenže to někdy nezáleží na nás, ale na našem zaměstnavateli. A nyní se chystají pořádné změny, a to rovnou od nového roku. Pokud to vaše zaměstnání umožňuje, může vám k tomuto cíli pomoci zvýšená mzda za práci o svátcích, víkendech a v noci.

Příplatky se zvýší

Od 1. června jsou totiž poprvé po dvou letech zmrazeny a navázány na minimální mzdu. O kolik si vyděláte více od začátku příštího roku, kdy se nejnižší mzda v ekonomice opět zvýší? Minimální mzda se od 1. ledna 2024 by měla minimální mzda dosáhnout na 50% hranici průměrné mzdy do roku 2028, což by znamenalo růst poměru o 2 procentní body ročně, a to na základě úspěšných jednání mezi zaměstnavateli a odbory. 

Stejně jako v roce 2022 se zástupcům zaměstnanců podařilo zopakovat historický úspěch a minimální mzda se zvýší nad rámec zákonného automatického navýšení. V důsledku toho si výrazně polepší i zaměstnanci, jejichž povaha práce vyžaduje práci o víkendu, svátcích nebo v noci. Výše příplatku se vypočítá na základě minimální hodinové mzdy. Podle zákoníku práce se vypočítá jako 1/174 (750/174) minimální mzdy za 40hodinový pracovní týden v prvním stupni obtížnosti práce.

Mzdové stupně v praxi

V roce 2024 tak bude minimální hodinová mzda činit 109,50 Kč/hodinu. Tato částka však platí pouze pro první stupeň obtížnosti práce, kterých je celkem šest a pro každý z nich je stanoven konkrétní koeficient minimální mzdy. Spolu se stupněm obtížnosti práce se zvyšuje nejen samotná hrubá měsíční minimální mzda, ale také hodinová minimální mzda.

V praxi to znamená, že pokud pracujete ve třetím stupni obtížnosti práce, kam obvykle spadají například zdravotní sestry nebo účetní, bude vaše hodinová minimální mzda za 40hodinový pracovní týden činit 18 400 Kč/měsíc. Pokud tedy pracujete např. jako účetní a příští rok budete pobírat zákonem stanovenou minimální mzdu pro třetí stupeň obtížnosti práce, bude pro vás rozhodující minimální hodinová mzda, která vám bude vyplácena za víkend nebo svátek.

Kolik dostanete navíc?

Kromě stupně obtížnosti práce bude pro konečnou částku, kterou si můžete ke mzdě přidat, klíčové také to, kdy budete pracovat mimo běžnou pracovní dobu. Pokud pracujete v sobotu, musí vám zaměstnavatel ke standardní mzdě vyplatit příplatek ke mzdě ve výši nejméně 50 % minimální hodinové mzdy za každou odpracovanou hodinu. Práce v neděli pro vás bude ještě výhodnější. V tomto případě obdržíte příplatek ve výši nejméně 100 % minimální hodinové mzdy.

Zdroje: Kupnísíla.czFinance