Podmínky pro předčasný důchod se změní. Musíte pracovat přes 60 let, abyste se ho dočkali. Tohle se už nedá vydržet

Předčasný důchod se změní
Foto: Depositphotos.cz
Napsal/aIvana
Zveřejněno dne:

Podmínky pro předčasný důchod se od října pořádně zpřísní. Je třeba se zaměřit na mnoho nových podmínek. Děje se tak o měsíc později, než vláda původně chtěla. A stalo se to proto, že prezident Petr Pavel novelu podepsal až počátkem září.

Zatímco nyní šlo do předčasné penze odejít již pět let předtím, než dotyčný dosáhne řádného důchodového věku, nyní se tato doba zkrátí na pouhé tři roky. Zatím byla procentní výměra nastavena na každých 90 započatých kalendářních dnů do předčasného odchodu do důchodu. Nyní tato doba bude zkrácena o 0,9 procenta, o dva roky o 1,12 procenta a třetí až pátý rok o 1,5 procenta. Nově se ovšem právě o 1,5 procenta bude krátit všem lidem pobírajícím předčasný důchod.

Předčasný důchod se změní

Do současné doby valorizace probíhaly vždy v lednu. Na tom se ani od nového roku nic nezmění. Novinku však přinese vysoká inflace, která by mohla znovu nastat. Tam se již důchody nebudou nijak mimořádně valorizovat ani přizpůsobovat současné ekonomické situaci.

Zatímco dnes se do valorizace započítává polovina růstu mezd, nově to bude jen třetina. Odklad navíc dostane i plánované prodloužení povinné délky sociálního pojištění, což je doba nezbytná k řádnému výpočtu do důchodu. Zatímco dosud mohli jít do předčasného důchodu žadatelé už po 35 letech pojištění, nově budou muset mít odpracováno 40 let.

Jak dlouho bude trvat žádost o důchod

V současné době je lhůta pro vyřízení žádosti o starobní důchod stanovena na 90 dnů. I tak se ale stává, že úřady nestíhají. Tato doba se počítá ode dne, kdy žadatel podá na Okresní správu sociálního zabezpečení žádost o starobní důchod. „Lhůta se prodlužuje o doby, ve kterých je třeba provádět došetřování rozhodných skutečností,“ vysvětlila mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Jenže vzhledem k tomu, že žádostí přibývá čím dál tím více, úřady je nestíhají zpracovávat v řádném termínu.

Zdroje: DeníkMPSV