Odchod do důchodu se znovu prodlouží. Tohle naši lidé už nevydrží, v práci budou padat jako švestky

Odchod do důchodu se znovu prodlouží
Foto: Wikimedia Commons
Zveřejněno dne:

Podle nových pravidel ministerstva práce a sociálních věcí se odchod do důchodu znovu prodlouží. Podle ministra Mariana Jurečky jsou lidé v důchodu moc dlouho. Nyní se vše bude řídit tím, jakého věku se penzisté budou dožívat.

Tak to vypadá, že se naše vláda rozhodla ubrat penzistům trochu roky odpočinku. Ačkoliv se každý z nás těší na to, až bude v důchodu, vypadá to, že někteří si ho ani neužijí. Bohužel lidé se odchodu do důchodu jen tak nedočkají. Budou na něho muset čekat dlouho a doba se bude pořád prodlužovat. Ministerstvo podle všeho nemá dostatek peněz na to, aby důchodový systém dotovalo ze státní kasy. Ale kdo tam ty peníze doplní?

Odchod do důchodu se znovu prodlouží

Vláda se proto rozhodla zareagovat dalšími změnami. S nimi souvisí především i prodloužení do důchodového věku, což je podle ministra Mariana Jurečky nezbytným krokem proto, aby se příjmy do státního rozpočtu zase zvýšili. Aktuálně totiž státní kasa trochu pokulhává. V tomto případě nepomůže ani důchodové pojištění, které si lidé platí. Vše je poslední dobou zbytečné a nikdo neví, jak to bude dál.

Vláda ale tvrdí, že těmito opatřeními myslí na mladší generace, které se musí nastavit lepší důchodové podmínky. Problém je v tom, že lidé, kteří si platí sociální pojištění, nepokryjí tolik peněz, kolik by bylo nutné. Nikdo si však neuvědomuje, kolik odpočinku si dnešní senioři vlastně užívají? Všichni z nich chodí do práce, potřebují peníze a nikdo nemá dost volného času.

Velká změna přijde do dvou let

Vypadá to, že ministerstvo tyto změny myslí vážně, a proto celou svou novelu poslalo do sněmovny k důkladnému hlasování. Česká správa sociálního zabezpečení minulý týden zveřejnila takzvanou důchodovou ročenku za rok 2022. Z té vyplývá, že Češi si v dnešní době užívají důchodu přibližně 24 let. A to je podle ministerstva hodně. Muži většinou v důchodu stráví 19 let. U žen to bývá někdy až 28 let. I když to vypadá, že ženy mají výrazně nižší penze, mají také více povinností a zodpovědnosti.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes oznámilo, že aktuální systém důchodů je neudržitelný, a proto připravuje rozsáhlé změny. Hlavním bodem plánované důchodové reformy je postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu. Toto zvýšení věku bude zohledňovat individuální okolnosti, a každý jednotlivec se dozví přibližný termín odchodu do penze okolo padesáti let, s ohledem na průměrnou očekávanou dobu dožití.