Ministr financí potvrdil plán na omezení výběrů z penzijního spoření

Ministr chystá změny
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Ministr zase naštval lidi

Tento pohled na jednorázové výběry již dříve prezentoval ministr práce Marian Jurečka a nyní je tato strategie podporována i ministrem financí. Ve vyjádření pro médium Právo Stanjura podotknul, že těmto výběrům by měly být nastaveny přísnější podmínky. „Je to problém, na který dlouhodobě poukazují odborníci. Jsem si ale jistý, že to může být jen na nové smlouvy. To, že bychom změnili podmínky někomu, kdo má třeba 25 let uzavřenou smlouvu a letos je mu 59 let, si vůbec nedovedu představit,“ konstatoval v rozhovoru ministr Stanjura.

Ministr chce lidi bránit

On sám není příliš zastáncem toho, aby byl jednorázový výběr přímo zakázán. Spíše je ve hře například omezení státních příspěvků při jednorázovém výběru nebo jiná forma opatření, které by budoucí důchodce nasměrovalo spíše k dlouhodobějšímu čerpání formou měsíční renty. „Debata ovšem bude pokračovat, aby důchodové spoření odpovídalo svému účelu, tedy zajištění na stáří,“ uvedl Zbyněk Stanjura. „Vláda by chtěla, aby to byla renta, a musíme promyslet, jak motivovat účastníky, aby to více využívali. Já jsem vždy raději pro motivační nástroj než pro plošné zákazy. Je ale vyloučeno, že by se to týkalo stávajících smluv,“ doplnil ministr. A dodal, že nepočítá s tím, aby případná změna začala platit už od ledna 2024, spíše očekává pozdější účinnost.

Změny budou velké

K dalším plánovaným opatřením patří ukončení státních příspěvků pro důchodce, kteří jsou ještě současně účastníky penzijního spoření. Ministr financí vysvětlil, že pokud jedinec již pobírá důchod a zároveň nadále spoří na další penzi, nenaplňuje tak skutečný účel penzijního spoření. Vláda má obavy z toho, že mnoho důchodců vidí penzijní spoření hlavně jako formu výhodného spoření. Toto omezení by se mohlo dotknout i stávajících smluv a mohlo by být zavedeno možná už v následujícím roce. Oficiální rozhodnutí však zatím nebylo učiněno.