Lidé ve velkém čerpají příspěvky na bydlení. Od státu dostanou až 100 000 měsíčně. Podejte si žádost, dokud to ještě jde

Příspěvky lidé čerpají ve velkém
Foto: Depositphotos
Zveřejněno dne:

Lidé se začali ve velkém zabývat tím, jak přilepšit rodinnému rozpočtu před Vánocemi. Někteří zjistili, že mají nárok na různé sociální dávky. A mezi ty nejžádanější patří i příspěvek na bydlení. Jak si podat žádost a proč?

Příspěvky lidé čerpají ve velkém

Tyto příspěvky měly původně pomoci pokrýt vysoké náklady na elektřinu a plyn, které dosáhly extrémních úrovní. Zatímco ceny těchto energií klesly od vrcholu loňského roku, je stále zřejmé, že budou i nadále vysoké a v příštím roce by se měly znovu zvýšit. To vedlo k tomu, že lidé v Česku začali tyto příspěvky masivně využívat.

V současnosti pobírá rekordní množství domácností příspěvek na bydlení. Pouze v září bylo podle ministerstva práce a sociálních věcí vyplaceno přes 270 tisíc korun. Tento příspěvek stál státní pokladnu 1,7 miliardy korun měsíčně. Počet žadatelů neustále roste a zdá se, že tento trend se brzy nezmění.

Je to jednoduché

Lidé totiž zjišťují, že splňují podmínky pro získání tohoto příspěvku, což je pro ně často velkým překvapením. Dva hlavní faktory, které k tomu přispívají, jsou rostoucí náklady na nájemné nebo hypoteční splátky, a také vysoké ceny energií. Často se tak stane, že celkové náklady na bydlení tvoří více než 30 % příjmů, což je základní kritérium pro nárok na tento příspěvek. Průměrně domácnosti berou příspěvek ve výši 6300 Kč.

,,Vždycky jsem si myslel, že vydělávám dobře. Ale teď se ukazuje, že mých 50 tisíc korun a manželka na rodičovské dovolené nás řadí do skupiny, které už potřebuje pomoc,” napsal na sociální síti Josef který si o tento příspěvek požádal teprve nedávno. ,,Myslím, že to rodinnému rozpočtu pomůže. Žijeme jen z důchodu, tak nám to hodně pomůže,” dodala paní Jana.