Je vám méně jak 70 let a jste v důchodu? Tak to se připravte na horší časy, vláda vám sebere polovinu peněz

Senioři přijdou o peníze.
Foto: Pixabay
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Důchodci si stále myslí, že je vše zalité sluncem. Ale opravdu není. Naše vláda už neví, kde by mohla šetřit, a tak se rozhodla sáhnout na peníze těm nejzranitelnějším. Většina ze seniorů ze svým důchodem stejně nevyžije. Musí proto chodit do práce a místo klidného důchodu se honit za penězi.

Vláda vám sebere polovinu peněz

Už neplatí ty zlaté staré časy, kdy každý přemýšlel, jak co nejvíce důchodcům přilepšit. V dnešní době se kouká pouze na to, kolik jim vzít, aby se co nejvíce ušetřilo do státního rozpočtu. Pamatujete si na dobu covidu, kdy vláda rozhodla, že penzisté dostanou kapesné téměř 5000 korun?

 Bylo to velmi jednoduché. Alena Schillerová otevřela státní kasičku a každému peníze poslala. Ano, vypadalo to velmi mile, ale státní rozpočet trpí. Dnes aby tyto peníze senioři pomalu vracely. Doba se mění a finanční situace nás všech také.

Vezmou kde co

Bohužel naše vláda zjistila, že musí šetřit. Na svém platu však žádné peníze neuberou, a tak je vezmou těm, kteří šetří každou korunu na lepší život. Ačkoliv si mnoho z nás mylně myslí, že důchodci se mají dobře, není tomu tak. V průměru je čistá penze okolo 14 000 korun. S tím se vyžít v dnešní době nedá. Ten, kdo je schopen, chodí na brigádu, aby si vydělal alespoň něco málo do rozpočtu navíc. Ale je to ještě to poklidné stáří, o kterém se stále bavíme? Neměli by senioři raději sedět doma a užívat si odpočinku? Místo toho se honí za penězi.

Například před měsícem se stát rozhodl, že zruší příspěvek na důchodové pojištění. To dosud mohli senioři čerpat bez omezení. Nyní je ale jasné, že to bude jinak. Lidé se budou muset o své peníze doprošovat, aby je vůbec dostaly. „Nechci přijít o spoření, které jsem měla téměř celý život. Proč si nesmím vybrat peníze kdy chci, když jsou moje,“ napsala nám čtenářka Jitka. „Ty peníze si poctivě spořím několik let. Teď se o ně budu prosit? To je vrchol,“ dodala paní Hana.

Má to dobrý důvod

Na druhou stranu je pravda, že mnoho důchodců penzijní pojištění vůbec nepoužívalo na svůj důchod. Mnoho z nich za tyto peníze jezdilo na dovolenou, někteří si z toho kupovali drahá auta. Ale k penzi jim to moc nepomáhalo. Účel tedy nebyl splněn.

Takové praktiky se nelíbili ani penzijním společnostem a bankám, které tyto produkty nabízí. I oni si myslí, že by seniorům měla být uvolněna jen určitá částka, aby si mohli ke svému důchodu přilepšit. V přepočtu by to mělo být přibližně 500 korun měsíčně.