Finance za vodu lze snadno ušetřit: 10 tipů, jak snížit spotřebu vody v domácnosti

Silver and Diamond Studded Accessory
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Finance za vodu můžete ušetřit zcela jednoduše. Ze všeho nejdůležitější je zkontrolovat, jestli vám těsní všechny trubky, kohoutky a toaleta, ze kterých mohou unikat desítky litrů vody denně. Každý den můžete ušetřit za vodu například tím, že budete vypínat vodu při čištění zubů, mytí rukou a aplikování šamponu ve sprše. Ušetřit můžete také na zahradě. Rostliny zalévejte pouze ráno a večer dešťovou vodou a nezapomínejte kolem stromů a rostlin nasypat vrstvu mulče, která zpomaluje odpařování vlhkosti. Chcete tedy ušetřit finance a nechcete zbytečně plýtvat? Zde jsou naše tipy.

10 tipů, jak ušetřit finance za vodu v domácnosti

Je důležité, abychom se naučili šetřit vodou a efektivně ji využívat ve svém každodenním životě. V tomto článku se zaměřím na různé způsoby, jak můžeme snížit spotřebu vody doma i veřejně, což povede zejména k úspoře peněz na našich účtech za vodu.

1) Nenechávejte vodu zbytečně téct

Při čištění zubů nebo mytí rukou nenechávejte vodu puštěnou, ale zapněte ji, až když je čas na opláchnutí. Ponecháním puštěné vody můžete vyplýtvat přibližně 18 litrů vody. Zuby bychom si měli správně čistit přibližně 3 minuty a za tu dobu byste vyplýtvali ještě mnohem víc vody, kdybyste ji nechali téct.

2) Zkontrolujte, jestli toaleta těsní

Dejte do nádržky na vodu záchodu několik kapek potravinářského barviva. Pokud se bez spláchnutí začne barva objevovat v míse, máte netěsnost, která může způsobovat plýtvání i několika desítek litrů vody denně. Finance tak ušetříte až od 50%.

3) Vložte plastovou láhev do nádržky na záchod

Na dno litrové láhve dejte centimetr nebo dva písku nebo oblázků, abyste ji zatížili. Zbytek láhve naplňte vodou a vložte ji do nádržky toalety v bezpečné vzdálenosti od ovládacího mechanismu. V průměrné domácnosti může láhev každý den ušetřit i 20 litrů vody, aniž by to poškodilo účinnost toalety. Úsporu vody ale lze zajistit i jinak. Stačí si pořídit spořič vody na toaletu, díky kterému při spláchnutí spotřebujete až dvakrát méně vody.

4) Sprchujte se kratší dobu

Omezte dobu sprchování na dobu potřebnou k namydlení a následného umytí. Zejména při aplikování šamponu či vlasové masky a holení vodu vypínejte. Je to nejlepší řešení, jak finance vašeho rodinného rozpočtu trochu korigovat.

5) Místo sprchování si napusťte vanu

Je pochopitelné, že vana by neměla být napuštěná až po okraj – v takovém případě by se vám šetření s vodou příliš nepovedlo. Je však pravda, že při sprchování nemáme kontrolu nad tím, kolik vody proteče do odpadu. Pokud si ale napustíte trochu vody do vany a umyjete se, pravděpodobně spotřebujete mnohem méně vody.

6) Používejte myčku na nádobí

Myčka na nádobí může ušetřit několik desítek litrů vody, kterou byste si při ručním mytí nechali protéct mezi prsty. Pokud tedy myčku nemáte, je vhodné zvážit její pořízení. A pokud ji již máte, pak ji zapínejte vždy jen zcela plnou.

7) Při praní prádla se ujistěte, že je pračka plná

Zároveň však svou pračku nepřeplňujte, protože by se tím mohla pokazit. Na jednu pračku můžete ušetřit až několik desítek litrů. Pro úsporu vody a elektrické energie můžete na novějších pračkách použít nastavení ECO. Nezapomínejte, že některé oděvy není třeba prát po každém použití. Tím navíc ušetříte oblečení před rychlým opotřebením.

8) Zalévání zahrady

Když zavlažujete zahradu, používejte shromážděnou dešťovou vodu. Místo hadice k zalévání využijte konvy a provádějte to buď ráno, nebo v pozdním odpoledni, čímž předejdete nadměrnému vypařování.

9) Mytí ovoce a zeleniny

Zeleninu a ovoce proplachujte ve vodě v míse a vyvarujte se oplachování pod proudem tekoucí vody. Takto můžete snížit svou spotřebu vody o několik litrů.

10) Zkontrolujte těsnost potrubí, hadic a kohoutků

Netěsnosti venku mohou zůstat nepovšimnuty, protože nepoškozují podlahu ani vás nepřivedou k nepříjemným pocitům, často o nich ani nevíte. Nicméně mohou způsobit větší ztráty než úniky vody v interiéru, obzvláště když se týkají hlavního vodovodního potrubí.