Důchodci tento rok spadnou na dlažbu. Takhle špatně se ještě neměli, začínají jim těžké časy

Důchodci tento rok spadnou na dlažbu
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Důchodci se tento rok mají opravdu na co těšit. Kromě toho, že se dostanou do větší finanční krize, navíc nedostanou žádný příspěvek navíc. Takovou bídu ještě nezažili.

V nadcházejícím období se senioři v České republice nesetkají s žádným zvýšením penzí. Pravidelné lednové valorizace budou pouze v nižších stokorunách. Po několika letech, kdy důchodci zažívali výraznější zvýšení svých příjmů, se většina z nich nyní nedočká žádného významného finančního bonusu. Navíc, na rozdíl od původních očekávání, valorizace nezahrnuje ani pětisetkorunový příplatek za každé vychované dítě.

Finanční situace seniorů se pravděpodobně nezlepší ani v roce 2025, kdy má začít platit nová důchodová reforma. Jedinou nadějí pro změnu této situace je Ústavní soud, ke kterému se obrátila opozice s žádostí o přezkoumání. Rozhodnutí soudu se očekává již v příštím měsíci, což může přinést nový vývoj v této záležitosti.

Důchodci tento rok spadnou na dlažbu

„Všem tedy vzrostou důchody jednotně o 360 korun. Pouze těm, kteří dosáhnou v lednu 2024 věku 85 let, naroste od ledna procentní výměra o jeden tisíc korun,“ uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V rámci lednové valorizace dojde ke zvýšení základní výměry všech typů důchodů – starobních, pozůstalostních i invalidních. Tato základní výměra, která je stejná pro všechny důchodce, se zvýší o 360 korun.

Po tomto zvýšení bude nová výše základní výměry činit 4400 korun. Na druhou stranu, procentní výměra, která se odvíjí od předchozího příjmu a doby pojištění, zůstane beze změny. V lednu minulého roku došlo k průměrnému zvýšení penzí o 825 korun. Zvláště významné bylo zavedení příplatku 500 korun měsíčně pro důchodkyně za každé vychované dítě. V červnu pak následovala mimořádná valorizace ve výši 760 korun, která byla reakcí na rostoucí ceny a inflaci. Pokud by vláda nezasáhla, důchodci by v průměru obdrželi ještě o další tisíc korun navíc.

foto Pixabay