Velká česká banka má velké problémy: Lidé od ní utíkají. Něco takového tu ještě nebylo

Česká banka má velké problémy
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Velká česká banka má velké problémy. Vypadá to, že čím dál častěji přichází o své klienty. Mnoho lidí se totiž rozhodlo zavčasu odejít, jinak by mohli přijít o své peníze. Dejte si pozor i vy.

Je to naprosto nelogické, ale stalo se to realitou. Poté, co v roce 2022 vypukl Rusko-Ukrajinský konflikt, se mnoho bank rozhodlo okamžitě ukončit svou působnost v Česku. Ty, které neodešly dobrovolně, stát prostě zrušil. Jenže, na jednu banku zapomněl a záměrně jí tady nechává podnikat. Lidé se to dozvěděli a neví, co mají dělat. Proto také ve velkém utíkají, protože se bojí, že by přišli o všechny své peníze. Jedná se o ruskou banku, která má na českém trhu přes milion klientů. Raiffeisenbank si dále užívá svého postavení v Česku, a nikdo se o to vůbec nestará. Vypadá to tedy, že Češi nakonec Rusko podporují. V západních státech zůstala jako poslední a svého postavení si teď velmi dobře užívá. 

Česká banka má velké problémy

Jenže lidé se to dozvěděli, a teď se rozhodli, že honem musí utéct někam jinam. Bojí se, že by je Rusko mohlo obrat o jejich životní úspory. Někteří se obávají toho, že až tato banka zkrachuje, své peníze už vůbec neuvidí. Je to zapeklitý kruh, ze kterého téměř není cesta ven. Jak před pár dny informoval deník Moscow Times, banka rozhodnutí o svém dalším působení znovu odložila.

I když původní představitelé říkali, že by z Česka odešli, teď už se o tom zase nemluví. Raiffeisenbank pravděpodobně zůstane i nadále aktivní i dva roky po zahájení invaze, což vedlo Ukrajinu k zařazení banky na seznam podporovatelů terorismu. Tento krok není ničím zvláštní, vzhledem k tomu, že Raiffeisenbank zpracovává přibližně polovinu všech mezinárodních plateb v ruské ekonomice.

Podnikatelé utíkají ve velkém

Po odchodu několika jiných bank se role této banky v ruském finančním sektoru stala ještě významnější, což se odrazilo i na výrazném nárůstu zisků z ruského trhu. Jak to vypadá, této banky se bojí i čeští podnikatelé, kteří se rozhodli urychleně převést své peníze do jiné banky.

U Raiffeisenbank jsem měla dva účty. Letos jsem je zrušila. Mrzí mě, že jich nemám stovky a každý den nemohu chodit na pobočky a rušit je. Vedení neovlivním, ale dávat lidem, co u nás pro ně dělají, najevo, co si o nich myslím, by mě naplňovalo, informovala na sociálních sítích jedna z bývalých klientek. A podobných názorů se na sociálních sítích objevuje čím dál tím více. Nikdo nechce přijít o peníze. Především podnikatelé, kteří obrací velkou sumu měsíčně. 

Foto: Depositphotos