Benzin a nafta se zdražuje. Ceny ještě dál poletí nahoru, musíme se připravit na pěkné problémy

Benzin a nafta se zdražuje
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:

Ceny pohonných hmot v České republice za poslední týden opět stouply, tentokrát o desítky haléřů. Průměrná cena oblíbeného benzinu Natural 95 se zvýšila o 38 haléřů na 37,15 Kč za litr, zatímco cena nafty vzrostla o 41 haléřů na 37,17 Kč za litr. Aktuálně jsou ceny pohonných hmot nejvyšší od počátku prosince minulého roku.

A na další zdražování se ještě musíme připravit. Podle informací bude totiž zdražování celoplošné a jen tak se nezastaví. Ceny pohonných hmot v České republice pokračují ve svém růstu, což je důsledkem oslabující české koruny a vzestupu cen ropy na mezinárodních trzích. Očekává se, že v následujícím týdnu dojde k dalšímu zdražení pohonných hmot, přibližně o 30 haléřů na litr, a to jak u benzínu, tak u nafty.

Od začátku roku koruna vůči dolaru oslabila o 3,4 %, což je výsledek očekávání měnových obchodníků ohledně rychlého snížení úrokových sazeb České národní banky (ČNB). To zmenšuje rozdíl v úrokových sazbách mezi korunou a dolarem, snižuje atraktivitu koruny a vede k jejímu oslabení. Na dnešním zasedání by ČNB mohla snížit základní úrokovou sazbu až o 0,5 procentního bodu, zatímco americká centrální banka by mohla začít sazby snižovat až ve druhé polovině roku.

Benzin a nafta se zdražuje

Cena ropy Brent rovněž vzrostla od začátku roku o 4,7 %, což je způsobeno přetrvávajícím napětím v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní lodě, včetně ropných tankerů. To nutí lodě obeplouvat Afriku, což zvyšuje cenu ropy a následně i paliv. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu výrazně vzrostla, v přepočtu do korun o téměř dvacet procent od začátku roku. Tento nárůst se teprve bude promítat do cen na čerpacích stanicích v Česku, včetně příštího týdne.

A co na to říkají řidiči? Ti ze zdražování nejsou nadšení, ale zároveň jsou rádi, že se ceny stále drží v přijatelné normě. Na jak moc se ceny nakonec vyšplhají a co vše od toho můžeme očekávat, je momentálně ve hvězdách.

foto ilustrační