Žene se na nás pekelná bouře. Meteorologové něco takového neviděli, a proto urychleně vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu
Foto: Depositphotos.com
Napsal/aIvana
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Počasí si s námi dělá co chce. Jenže teď je to vážné. Meteorologové se rozhodli vydat výstrahu a doufají, že se jejich předpověď nenaplní. Pokud ano, bude to hotová pohroma. Lidé se bojí, jaké škody zase smršť napáchá.

Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové nic takového ještě neviděli. V listopadu je to podle nich velmi neobvyklý jev, který způsobuje tlaková výše, která se nyní nad Evropou drží. A vypadá to, že se zimy jen tak nedočkáme. Podle aktuální předpovědi bude nad Českem vládnout silný vítr, krupobití a bouřky. ,,Na Českomoravské vrchovině, na západě a jihozápadě Moravy fouká silný vítr s nárazy nad 65 kilometrů za hodinu. Mohou se objevit i bouřky a krupobití. Odpoledne začne vítr zvolna slábnout,” varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Středa bude nebezpečná

Podle meteorologů bude právě dnešek tím nejhorším dnem. Musíme se připravit, že foukat bude opravdu všude, mohou padat stromy a lidem uletět i střechy. ,,Středa je největrnějším dnem týdne. Nárazy větru dosahují rychlosti 55 kilometrů za hodinu, na Českomoravské vrchovině a v Jihomoravském kraji se nárazy větru zastavují až na 75 kilometrech za hodinu,” upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová. 

Lidé by proto neměli chodit na žádné procházky, nepřibližovat se ke starým stromům a auta nechat zaparkovaná na volném prostranství. Nikdy auto neschovávejte pod stromem. Vítr může potrhat i elektrické vedení a domácnosti mohou zůstat bez proudu. Dále je nutno zabezpečit volné předměty a schovat zahradní vybavení, které by mohlo poničit okolní stavby.

,,Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Už v pátek očekáváme na silnicích komplikace spojené se sněžením. V pátek a v sobotu se letos poprvé sněhové vločky dostanou i do středních nadmořských výšek,” dodala na závěr Dagmar Honsová.