Záplavy ohrožují lidi na životech, takové Vánoce si opravdu nikdo nepředstavoval. Pražská Náplavka vydala zákaz vstupu

Záplavy ohrožují lidi na životech
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Takové Vánoce si opravdu nikdo nepředstavoval. Místo toho, abychom si užívali sníh a zimní radovánky, obáváme se, aby právě naše domácnost nepřišla k úhoně. Česko totiž sužují záplavy a velká voda, která ohrožuje tisíce domácností.

Tak tohle počasí je opravdu vážné. Místo sněhu, chumelenice, zimních radovánek a jiného odpočinku, se někteří Češi se doslova bojí o svůj život. Takové Vánoce si opravdu nikdo z nás nepřeje a nikdo nechápe, jak se něco takového může stát. A situace není vážná jen na horách a na vesnicích, ale i v hlavním městě. Tento rok jsou svátky poznamenány extrémními výkyvy počasí.

Záplavy ohrožují lidi na životech

Situace se v jednotlivých regionech České republiky liší, ale očekávají se problémy v mnoha oblastech, jak ukazuje seznam výstrah a mapa Českého hydrometeorologického ústavu. ,,Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě,” uvádí ČHMI ve své výstraze.

Hasiči z Vysočiny informovali o evakuaci 40 osob z domů ohrožených vodou z rybníka Řibřid. Pracují na postupném vypouštění rybníka a zpevňování hráze kamením, čímž čelí nečekaně náročné vánoční směně. Starosta uvádí, že ohroženo je přibližně 20 rodinných domů. „Hrozbu povodní bedlivě sledujeme a kvůli zvýšenému riziku přijímáme preventivní opatření. Uzavřené budou náplavky a aktivované další protipovodňové zábrany,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Na Náplavku nechoďte

„V rámci cvičení protipovodňových opatření jsem se před pár týdny přesvědčil, že jsme dobře připraveni. Všechny složky, kterých se tato mimořádná situace týká, pracují v plném nasazení. Zároveň prosím všechny o ohleduplnost, opatrnost a především o respektování bezpečnostních pokynů,“ uvedl Svoboda.

Magistrát hlavního města Prahy oznámil, že v reakci na aktuální hydrometeorologickou situaci byla přijata preventivní opatření proti povodním. To zahrnuje uzavření protipovodňových vrat na Čertovce, uzavření náplavek pro veřejnost a také dočasné přerušení provozu přívozů. Tyto kroky jsou součástí opatření, která mají chránit město a jeho obyvatele před možnými škodami způsobenými povodněmi.

foto IZS