Výstraha před povodněmi platí v nejvyšší stupeň. Záplavy hrozí po celé republice

Výstraha před povodněmi
Napsal/aIvana
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Ještě o víkendu to vypadalo, že se musíme připravit na velký vítr a vysoké teploty, dnes už zase platí riziko povodněmi. Výstraha platí téměř pro celou republiku a je nutné počítat s tím, že na některých místech se mohou vylévat řeky ze svého koryta.

V noci na pondělí došlo k růstu hladin řek v Královéhradeckém a Libereckém kraji, přičemž Labe a Jizera dosáhly třetího stupně povodňové aktivity, což signalizuje extrémní nebezpečí, jak upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve své výstraze. Hladiny řek mohou nadále stoupat až do úterního rána, přičemž aktuálně je vyhlášen některý ze stupňů povodňové aktivity na 21 místech, s nejvyšším stupněm výstrahy v Královéhradeckém kraji.

,,Na Labi v profilu Vestřev byl dosažen 3. SPA,” upozornil ČHMÚ ve výstraze. ,,Třetí stupeň překročila i hladina Jizery na Jilemnicku. Na obou místech navíc voda rychle stoupá. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě,” varoval ČHMÚ. Některé silnice a mosty mohou být neprůjezdné.

Hrozí povodně i silný vítr

Kromě povodňové situace Česko v pondělí čeká silný vítr s nárazy přesahujícími 65 kilometrů za hodinu, s výstrahou platnou pro všechny kraje do 18 hodin. Teploty v této době dosahují neobvykle vysokých hodnot, pohybujících se mezi sedmi a 11 stupni Celsia. Podle sdělení meteoroložky Honsové budou výrazně nadprůměrné teploty přetrvávat po celý týden, přičemž se očekává, že v odpoledních hodinách budou padat teplotní rekordy.

,,Vzhledem k vydatným srážkám, kdy na severu území od neděle spadlo i přes 50 mm srážek, například na Labské boudě 85 mm, v Peci pod Sněžkou 61 mm, dochází k vzestupům hladit toků. Za pondělí spadne dalších až 25 mm, od středy se na hory vrátí sněžení,” prozradila meteoroložka Dagmar Honsová.

,,Pondělní ráno je ve znamení silného větru, jeho nárazy se i v nižších polohách zastavují až na 90 kilometrech za hodinu. Například na severu Jihočeského kraje v Kocelovicích je to 93 kilometrů za hodinu, na jižní Moravě v Dyjákovicích 90 kilometrů za hodinu, na Českomoravské vrchovině v Přibyslavi 75 kilometrů za hodinu, v Praze-Ruzyni 72 kilometrů za hodinu. Vítr bude slábnout až večer,” upozornila Honsová.

foto ilustrační