Vsetín otevírá velkou část nového nádraží. Takhle se to tam zmodernizovalo, je to úplně k nepoznání – FOTKY

Vsetín otevírá velkou část nového nádraží
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Lidé ve Zlínském kraji se dočkají pořádné změny. Město Vsetín se totiž konečně rozhodlo vylepšit své nádraží, které dělalo velkou ostudu. Ačkoliv celá stavba trvala dva roky, práce se pomalu blíží ke konci. Místní lidé jsou nadšení a těší se z toho, že se jejich město dočkalo pořádného vylepšení.

Malé město ve Zlínském kraji, blízko hranic se Slovenskem. To je Vsetín, který má přibližně 25 tisíc obyvatel a je tak po Zlíně a Kroměříži třetím největším městem Zlínského kraje. Na Vsetíně však poslední dobou vznikají nové stavby a renovace, které byly opravdu nutné. Vše začalo výstavbou obchodního centra, které nese název Galerie Smetanova. To se otevřelo v roce 2019 a místním lidem přineslo více kulturního vyžití, nových obchodů a gastronomických zážitků.

Vsetín otevírá velkou část nového nádraží

Správa železnic zahájila kompletní rekonstrukci dané stanice na konci listopadu 2021. Celkové náklady na stavbu, které přesahují tři miliardy korun, zajišťuje konsorcium firem OHLA ŽS, STRABAG Rail a AŽD. Práce zahrnují snížení počtu kolejí, jejich nové uspořádání a změnu směrování kolejí, aby bylo možné vybudovat nástupiště s nástupní hranou ve výšce 550 milimetrů nad kolejemi a bezbariérovým přístupem pro cestující. Součástí projektu je také výstavba nové výpravní budovy, která bude fungovat jako společný terminál pro železniční a autobusovou dopravu.

Na tomto místě se nyní staví tři nástupiště s pěti nástupními hranami. K dopravnímu terminálu přiléhá vnější nástupiště o délce 350 metrů, které se ve směru na Horní Lideč rozšiřuje do jazykového nástupiště o délce 100 metrů. Ostrovní nástupiště má také délku 350 metrů a je přístupné buď schodištěm nebo výtahem skrze podchod. Na opačné straně kolejiště, naproti dopravnímu terminálu, se buduje další vnější nástupiště, tentokrát o délce 160 metrů.

Je to velká změna

A od prosince tohoto roku se ve Vsetíně dočkají další novinky, a to v pátek 22. prosince. Tento datum totiž vyznačuje další významný pokrok v přestavbě vsetínské železniční stanice. Od tohoto okamžiku začnou cestující využívat nově postavená zastřešená nástupiště a část nově vybudovaného podchodu pod železniční tratí pro přístup k nim.

Nové nádraží se slavnostně otevře v dubnu 2024

Těch nejzásadnějších změn se cestující dočkají na přelomu března a dubna 2024, kdy má skončit hned několik investičních akcí souvisejících s přestavbou nádraží. Konkrétně:

  • Dokončen bude dopravní terminál, kam se přesune odbavování cestujících.
  • Zprovozněna bude další část podchodu vedoucího pod nádražím a nástupišti, a to až do podzemního parkoviště Smetanovy obchodní galerie.
  • Otevřen bude i podchod na místě bývalého železničního přejezdu v ulici U Křivačkárny (u VZP). Současně s tím se ale trvale uzavře stávající železniční přechod na ulici Štěpánská.

„Zprovozněním dopravního terminálu a podchodů dojde k faktickému otevření nového nádraží, ačkoliv další práce ještě budou pokračovat. Jedná se o zásadní okamžik, který výrazně uleví občanům Vsetína,“ uvedl starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tím, že slavnostní otevření nové železniční stanice se plánuje na duben 2024.

foto město Vsetín