Už to ruplo. Tohle počasí bude na Vánoce, všechno je úplně jinak. Meteorologové honem vydali výstrahu

Tohle počasí bude na Vánoce
A beautiful snowy landscape with the mountains in the background
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Všichni bychom si přáli bílé Vánoce. K tomu však potřebujeme, aby se ti nahoře nad námi umoudřili. Bohužel k tomu potřebujeme, aby padal sníh, ale předpovědi se neustále mění. Jak to tedy bude? Už je totiž zase všechno jinak.

„Zítřkem skončí období stabilního počasí a vystřídá ho počasí výrazně dynamičtější a hůře předpovídatelné. Jak jsme naznačovali o víkendu, od středy se střední Evropa dostane pod vliv výrazného teplotního rozhraní. To bude oddělovat chladnější vzduch na severovýchodě Evropy od teplejšího na jihozápadě. Toto rozhraní ale nebude stálé – bude ‚rozvlněné‘ tím, jak budou procházet jednotlivé frontální systémy s tlakovými nížemi do prostoru střední Evropy od severozápadu,“ napsal ČHMÚ na sociální síti.

Takže co nás čeká? Podle všeho to vypadá, že zase bude sněžit. Kde a kdy nikdo neřekl. Bohužel bílé Vánoce si děti u nás téměř nepamatují a vypadá to, že je ani dlouho nezažijí. Meteorologové upozornili, že proměnlivost počasí jde ruku v ruce s výraznou prostorovou a časovou nejistotou. „Odpověď na otázku, jaké budou letos Vánoce, tedy dnes ještě určitě nezodpovíme. Jisté ovšem je, že období před nimi bude z meteorologického hlediska velmi zajímavé,“ napsali.

Tohle počasí bude na Vánoce

„Stejně jako druhá dekáda bude i zbytek měsíce a roku s velkou pravděpodobnostní výrazně teplejší, než bývá v dlouhodobém průměru. Průměrné minimální teploty se budou až na krátká přechodná období držet většinou kolem nuly nebo lehce nad bodem mrazu. V maximech se dočkáme v průměru nejčastěji mezi 5 a 7 °C, v krátkých obdobích bude v nejteplejších nížinných oblastech až k 10 °C,“ uvedli meteorologové.

„Trend převahy dešťových srážek v nižších polohách se udrží, až na krátkodobá a přechodná období, pravděpodobně až dokonce roku. I v první polovině ledna se pravděpodobně udrží trend srážkově normálního nebo na srážky bohatšího období, kdy se již vlivem ochlazení dočkáme sněhových srážek a pravděpodobnějšího výskytu ležící sněhové pokrývky i ve středních, popřípadě nižších polohách,“ doplnil ČHMÚ.

Zase máme smůlu

Vypadá to tak, že se ani letos nedočkáme bílých Vánoc. Tedy alespoň v nížinách. Podle všeho totiž bude sněžit jen na horách a kdo bude chtít vidět sníh, musí se vydat do mnohem vyšších poloh, než jsou obyčejná města, která se sněhu téměř nedočkají. Každopádně nezoufejme, vše se může ještě změnit, a proto není rozhodně nic ztraceno.

foto Freepik