Téměř 100 kilové hnízdo sršně asijské, které bylo nalezeno v Plzni, vystaví v muzeu

100 kilové hnízdo sršně asijské vystaví v muzeu
Foto: Západočeské muzeum
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Není to tak dávno, co zprávami obletěla zpráva o tom, že se na Českou republiku řítí nebezpečná sršeň asijská. Ta ničí naše včely a vosy, které pak nemohou tvořit med. Hnízdo bylo objeveno na Plzeňsku, sršeň byla zničena a hnízdo bude vystaveno.

100 kilové hnízdo sršně asijské vystaví v muzeu

Vážilo osmdesát kilo a měřilo několik centimetrů. Opravdu nečekaný objev spatřili v říjnu tohoto roku hasiči, kteří se podíleli na bezpečném zničení tohoto doupěte. Sršeň asijská dokázala po celé Evropě udělat velké škody. Do Česka se dostala zřejmě kontejnerem s ovocem.

„Vážím si toho, že právě pracovníci z oddělení zoologie a paleontologie Západočeského muzea v Plzni, které zřizuje Plzeňský kraj, se velmi výrazně podíleli na trasování sršně asijské, nálezu hnízda tohoto invazivního druhu a jeho odstranění,“ řekl Libor Picka, radní Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Bude v muzeu

Lidé okamžitě chtěli vidět fotografie. Podle toho poznali, že se jedná o nevšední nález, který stojí za to, aby byl někde umístěn. Město Plzeň se proto rozhodlo konat. 100 kilové hnízdo sršně asijské vystaví v muzeu. „Západočeské muzeum v Plzni jakožto výzkumná organizace má za cíl nejen odborné veřejnosti přiblížit výsledky v podobě vědeckého článku, ale především Všem občanům přiblížit život sršně asijské, naučit ji rozpoznat od naší sršně obecné a přednést důsledky, které tento invazivní druh může při přemnožení způsobit,“ dodal Jan Walter ze Západočeského muzea v Plzni.