Střelec z Prahy. Policie zveřejnila video ze zásahu, na kterém je i mrtvý pachatel

Policie zveřejnila video
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Policie v úterý odpoledne na svých sociálních sítích zveřejnila další video, které zachycuje celý průběh akce na Filozofické fakultě. Podle všeho byl střelec natolik odhodlaný, že se nebál pohybovat se po ochozu naprosto suverénně.

Na tiskové konferenci v úterý policisté prezentovali průběh svého zásahu během střelby, která se odehrála 21. prosince na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Podle jejich slov byl zásah proveden profesionálně, přestože na začátku mohl vypadat jako nekoordinovaný. Policisté podrobně vysvětlili své kroky během zásahu a předvedli také nové video z místa činu.

Čtyři minuty po nahlášení střelby (ve 14:59) na fakultě dorazili na místo první policisté. Během dalších tří minut se k nim přidali další. Vstoupili do budovy, shromažďovali základní informace, snažili se evakuovat lidi z nižších pater a lokalizovat útočníka. „Zpočátku byla taktika nekoordinovaná, jelikož se policisté snažili co nejrychleji dostat k útočníkovi z různých směrů. Riskovali své životy a zdraví, aby útočníka zneškodnili, včetně toho, že na sebe upozornili,“ vysvětlil průběh zásahu Jeřábek ve videu.

Policie zveřejnila video

Téměř tři týdny po tragickém incidentu policie na svých profilech zveřejnila další část videa, na kterém je zachycen přesný popis a postup, kterým se muži zákony museli řídit. Ke konci videa je vidět i zastřelený pachatel a jiní zranění. Na videu je slyšet, jak jeden z policistů říká, že se pachatel zastřelil brokovnicí.Na videu zazní slova zmiňovaného policisty: „Prostřelil si hlavu.“

Na videích jsou vidět skupiny studentů, kteří se ukryli a zabarikádovali v učebnách, stejně jako turisté, kteří hledali úkryt v okolí fakulty. Policisté v budově začali svůj postup od přízemí, kde bylo ticho a klid. Zpočátku neměli jasné informace o tom, kde by se podezřelý mohl nacházet a zda je v budově pouze jeden útočník. Informace k nim přicházely postupně, získávali je od svých kolegů z vnějšího prostředí. Až ve čtvrtém patře budovy zaznamenali policisté pach typický pro výstřely a také si všimli prostřelených dveří a prvních obětí.

foto ilustrační