Střelec z Filozofické fakulty. Víme, jaký ve skutečnosti byl. Jak na něho vzpomínají spolužáci a učitelé?

Střelec z Filozofické fakulty byl nadaný
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Masakr, který se odehrál 21. prosince, se navždy zapíše do dějin České republiky. Incident, který si vyžádal 14 nevinných životů, se odehrál krátce před Vánocemi. Vše se stalo na pražské vysoké škole, kam až do osudného dne všichni chodili s radostí a dobrým pocitem.

Nebyl to vyvrhel, ale úspěšný student, který měl velké cíle. Masový vrah, který ve čtvrtek 21. prosince zavraždil patnáct osob, včetně svého otce, a pravděpodobně má na svědomí i další životy lidí z Klánovického lesa, byl vynikajícím studentem na Univerzitě Karlově, kde patři mezi jednoznačné premianty.

Univerzita Karlova se v květnu tohoto roku na svém Facebooku pochlubila vynikajícím studentem Davidem Kozákem. Tento úspěšný žák obdržel Cenu Mariana Szyjkowského za nejlepší bakalářskou práci. Polský institut v Praze mu tuto významnou cenu udělil za bakalářskou práci na téma konfliktu mezi haličskými sedláky a krakovským povstáním v roce 1846.

Střelec z Filozofické fakulty byl nadaný

Kromě akademických úspěchů měl tento budoucí pachatel i jiné záliby. Byl držitelem zbrojního průkazu a na jaře si nechal zaregistrovat sedm různých zbraní, mezi nimiž měl být podle zdrojů i samopal. V jeho rodné Hostouni, odkud pocházel, policie našla ještě větší arzenál zbraní, včetně výbušnin. Starosta Hostouně Martin Krátký popsal rodinu pachatele jako bezproblémovou. ,,Jeho otec byl velmi klidný a slušný člověk. Jeho syna jsem ale osobně neznal, byl to spíše tichý introvert. Je těžké pochopit, co ho k takovému činu vedlo,” sdělil nejmenovaný obyvatel.

Ředitelka místní základní školy Milena Filikarová útočníka osobně neznala, ale zároveň nedokáže říct špatného slova. ,,Na rozdíl od své sestry k nám do školy nechodil, ale bylo známo, že byl výborným žákem, všichni si ho vždy chválili,” řekla. A jak na něho vzpomínají spolužáci? ,,Byl potichu, nemluvil, ale pomohl. Nikdy neřekl ne,” řekl jeden ze spolužáků. ,,On byl takový tichý, ale vždy nám pomohl. Všichni jsme se učili a David jako jediný věděl všechno,” dodal jiný spolužák.