Střelba v Praze: Tohle další oběť šíleného střelce, její otec nyní veřejně promluvil

Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Členové bezpečnostního výboru Parlamentu České republiky se ve čtvrtek sešli, aby projednali policejní zásah během střelby na Filozofické fakultě v Praze. Překvapivou informaci přinesl poslanec hnutí ANO Jan Richter, který prohlásil, že mezi zraněnými střelbou byla i jeho dcera.

V emotivním vystoupení Richter popsal, že střelec zranil jeho dceru, když se o několik minut později vrátil do učebny a znovu začal střílet jako smyslu zbavený. Poslanec dále uvedl, že jeho dcera byla nalezena ve třídě, vedle svého umírajícího přítele, na kterého si lehla, aby zachránila svůj vlastní život.

Richter kritizoval jak vedení policie, tak i fakulty za způsob, jakým komunikovali s oběťmi. ,,Moje dcera je naživu, ale musí brát antidepresiva,” sdělil Richter bezpečnostnímu výboru. ,,Chválíte policejní zásah a počet policistů v terénu. Mluvil jsem s nimi, měli na sobě vesty antikonfliktního týmu. Dal jsem jim svůj kontakt, ale dosud se mi nikdo neozval, vůbec s nikým nemluvíte, tak proč to tady říkáte, “ uvedl poslanec podle zdroje Seznam Zprávy.

Další oběť střelce

Richter také zmínil, že ani ze samotné fakulty s ním nikdo nemluvil. Uvedl, že policie přišla vyslechnout jeho dceru až den po útoku a zajímala se pouze o identitu střelce. Richter také neobdržel žádné informace o tom, kde skončily osobní věci jeho dcery. Poslanec dále kritizoval, že po poskytnutí první pomoci policisté nechali jeho dceru ležet na chodníku před fakultou více než hodinu, než ji odvezli do nemocnice. ,,Jen proto, že někdo na místě činu řekl: Někdo si stěžuje na střelné zranění hýždí. Byla prostřelena hlavní tepna. Má deseticentimetrový bypass,” popsal následky postřelení své dcery.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) reagoval na Richterova slova. Slíbil vyšetření a zdůraznil potřebu citlivé komunikace s oběťmi a jejich rodinami. ,,Příběh otce je silnější než cokoli jiného. Chápu vaše zklamání a hněv,” řekl ministr podle iDnes.cz. ,,Zažili jsme bezprecedentní událost,” prohlásil Rakušan a poděkoval policii i dalším složkám integrovaného systému za rychlý příjezd na místo.

Útočník chtěl zabíjet

V den tragického činu s 14 oběťmi měla policie informace, že 24letý útočník odjel do Prahy s úmyslem vzít si život. ,,Všechny otázky, které jsou veřejné, jsou legitimní a policie se snaží na ně odpovědět,” uvedl Rakušan. Upozornil však, že se jedná o probíhající trestní řízení. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) již zpracovala zprávu o zásahu, ale zatím nezahájila trestní řízení proti služebnímu postupu ani policistovi. Vnitřní kontrola policejního sboru konstatovala, že zásah byl správný, jak při střelbě, tak při předchozím pátrání po podezřelém.
foto Wikimedia