Střelba na fakultě v Praze. Jako první přinášíme svědectví dvou studentů! Tohle nám řekli, z toho mrazí

která byla nalezena ve třídě, vedle svého umírajícího přítele, na kterého si lehla, aby zachránila svůj vlastní život.
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Včerejší střelba na pražské vysoké škola zasáhla každého z nás. Jako první přinášíme exkluzivní rozhovor se dvěmi studenty, kteří popsali, co se na místě doopravdy stalo. Z jejich slov mrazí. Jak se postupem času ukázalo, mladík šel do školy s cílem zabíjet.

Včerejší masové vraždění na Filozofické fakultě v Praze by se dalo nazvat jako historicky nejhorší událost od pádu komunistického režimu. Něco takového nemá v dějinách České republiky svého zástupce. Jedná se o odporný čin, ze kterého se budeme všichni dlouho vzpamatovávat. Nejvíce však ti, kteří do školy poslali své dítě s cílem, aby se vzdělávalo.

Do dnešního rána mnoho rodin nemá informace o několika studentech, kteří se zatím nikomu neozvali. Všichni se tak obávají, zda jsou v pořádku. To, že se někdo někomu neozve, není záměr. Jak nám prozradil psycholog Jan Baumruk, jedná se o stresovou událost, která na každého působí úplně jinak. ,,Ti lidé jsou v šoku. A ten se projevuje jinak. Někdo se chová podivně, chodí po obchodech, nakupuje, směje se, jde do kina, ale pak to na něho dolehne. Někdo nedokáže pojímat realitu a druzí se sesypou rovnou na místě.”

Ze slov studentů mrazí

Vzhledem k tomu, že naše redaktorka na místě studovala a zná dva studenty, kteří tuto dramatickou událost zažili, rozhodla se s nimi promluvit. Jejich identita samozřejmě zůstane skryta a nazývat je budeme jako studenta a studentku. ,,Začalo to v klidu. Všichni jsme řešili Vánoce a říkali jsme si, že ještě po přednášce zajdeme do Kotvy, mrkneme na dárky a pokecáme. Já Davida potkala na chodbě a divila jsem se, co dělá v této budově. Usmál se na mě, ale ten úsměv byl divný. Studovali jsme společně bakaláře, byl to tichý, ale zároveň hodný kluk. Jeho chování včera bylo ale divné. On šel naprosto přesně, se vztyčenou hlavou a věděl, co dělá. Já myslela, že jde jen na sekretariát, my do čtvrtého patra moc nechodíme,” prozradila studentka.

Druhý rozhovor přináší ještě větší emoce. ,,Byl jsem ve čtvrtém patře, potřeboval jsem nějaké papíry pro své rodiče. David šel přímo proti mě, já ho zdravil, ale on nereagoval. Myslel jsem si, že nad něčím dumá. Měl sebou ale velkou tašku, tak jsem přemýšlel, zda nejede na dovolenou. Sejdu jedno patro a najednou hrozné rány. Začal jsem utíkat a křičel jsem, že se všude střílí,” řekl další student. Oba dva zůstanou v anonymitě a nechtějí se k incidentu dále vyjadřovat.

David K. byl hodný kluk

A jak se shodují i jiní studenti a profesoři, David K. byl milý, nadaný a nadprůměrný žák. S nikým se moc nebavil, ale vždy si své studijní výsledky plnil na nejlepší možné známky. Někteří spekulují, že se něco muselo odehrát doma. Do školy totiž během prosince přestal chodit. David nikdy nezameškal jedinou výuku a od promoce se začal chovat divně. Někteří si všimli, že na své promoci neměl nikoho z rodiny.