Pro Českou republiku platí výstraha. Meteorologové čekají ledovku, nejhorší to bude na Plzeňsku

Česko zasáhne ledovka
Napsal/aMarkéta
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Meteorologové vydali výstrahu před silným sněžením, které odpoledne přejde do dešťových srážek. Očekává se proto silná ledovka a řidiči by neměli nikam jezdit. Chodci, pokud nemusí, by měli být doma. Kde to bude nejhorší?

Česko podle meteorologů pokryje ve středu odpoledne ledovka, na kterou by ve čtvrtek mělo navázat náledí. Pozor by si tak měli dávat jak pěší, tak řidiči. Riziko sklouznutí či smyku bude opravdu vysoké. ČHMÚ radí na některých místech vůbec nevyjíždět, pokud to není nutné. Při takovém počasí se totiž nelze spolehnout na sílu silničářů, kteří jsou proti ledovce bezradní.

,,Ve středu odpoledne a večer může počasí komplikovat situaci v dopravě, ale i v dodávkách elektřiny. Sněžení, které odpoledne přijde od jihozápadu se bude měnit v déšť a ten může na některých místech namrzat a tvořit poměrně silnou vrstvu ledovky,” upozorňuje na síti X Český hydrometeorologický ústav.

Nejhorší to bude na Plzeňsku

Meteorologové i silničáři varují před ledovkou. Tu k nám přinese tlaková níže Gertruda. ,,Pod tíhou ledovky se mohou lámat větve stromů a mohou být poškozeny i dráty elektrického vedení. V Ústeckém a Libereckém kraji může napadnout i přes 7 cm sněhu během 12 hodin,” varují dále meteorologové. První srážky by podle meteorologů měly přijít po poledni, a to v Plzeňském a Karlovarském kraji. Posouvat se pak budou dále na východ.

Právě v Plzeňském kraji bude situace o to horší, že sněhové srážky k večeru přejdou do dešťových a ty budou namrzat. Teploty budou klesat pod bod mrazu a oteplení přijde pouze na chvíli, a to ve čtvrtek ráno. ,,Pokud taková situace u vás nastane, je lepší vůbec nevyjíždět a ideálně ani nevycházet – nebo jen s velkou opatrností. Ledovka patří k nejnebezpečnějším zimním jevům,” zdůrazňuje ČHMÚ. Meteorologové dodávají, že silničáři budou bezmocní a není možné cesty pravidelně udržovat.

Aktuální stav počasí a radar můžete sledovat ZDE.

foto ilustrační Freepik