Podle Pekarové je mateřská moc dlouhá a musí se výrazně zkrátit. To je vrchol arogance

Mateřská je podle Pekarové moc dlouhá
Foto: Openverse
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Mateřská je moc dlouhá

Mateřská a rodičovská dovolená v Česku vzbuzuje vášnivé diskuze již několik let. Zatímco někteří zastávají názor, že matky by měly zůstat doma co nejdéle, jiní preferují model známý například ve Francii, kdy ženy nastupují do práce brzy po porodu.

Český model vs. zahraniční trend

V Česku je běžná tříletá rodičovská dovolená, avšak je možné ji prodloužit až na čtyři roky. Některé ženy po ní ani nenastoupí zpět do práce, pokud jsou finančně zajištěny svým partnerem. I když je tento model v naší zemi tradiční, čelí kritice. ,,Ono to ale má pak mnoho dopadů. Třeba na to, jaké jsou u nás rozdíly mezi platy mužů a žen, které jsou opravdu veliké – přes 20 %. To jsou všechno věci, které spolu vzájemně souvisí. A je nejjednodušší říct si přidejme, ale už pak neřešit konkrétní parametry, neřešit systém jako celek,” uvedla Pekarová ve svém rozhovoru. Mateřská tedy dle jejích slov zatěžuje státní rozpočet.

Finanční debata

Diskuze se také soustředí na výši finančního příspěvku na rodičovskou dovolenou. Aktuální částka 300 000 korun po letech vysoké inflace již mnohým nepřipadá dostačující. I přes návrhy na zvýšení na 400 000 korun, bylo rozhodnuto o navýšení pouze na 350 tisíc pro příští rok. Je důležité zdůraznit, že rozhodnutí o délce rodičovské dovolené by mělo být na každém jednotlivci.